more_horiz
Gospodarka

"Ukraina zbuduje nową elektrownię wodną". Deklaracja szefa Ukrhidroenerho

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 19:20
Po wyzwoleniu okupowanych przez Rosję terenów Ukraina zbuduje nową elektrownię wodną w Nowej Kachowce - zapowiedział Ihor Syrotar, prezes ukraińskiego koncernu Ukrhidroenerho w cytowanej przez portal gazety "Kiev Independent" wypowiedzi dla państwowej telewizji.
Zalane ulice Chersonia po wysadzeniu zapory na Dnieprze.
Zalane ulice Chersonia po wysadzeniu zapory na Dnieprze.Foto: PAP/Alena Solomonova

- Będziemy musieli zbudować nową elektrownię w szybkim tempie. Postawimy ją w tym samym miejscu, silniejszą i piękniejszą - powiedział Syrotar.

Kluczowy element ukraińskiej infrastruktury energetycznej

Zbudowana w 1956 roku, a obecnie zniszczona hydroelektrownia była kluczowym elementem ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Koncern Ukrhidroenerho - podkreśla portal - szuka obecnie możliwości dostarczania wody ze zbiorników położonych w wyższym biegu Dniepru, do regionów leżących niżej, które mogą ucierpieć wskutek niedoboru wody. Planowane jest również wykonanie dodatkowych odwiertów w obwodach chersońskim i mikołajowskim.

Trwa ewakuacja zagrożonych terenów

Rosyjscy okupanci wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce - poinformowały we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona.

Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24/akg