more_horiz
Gospodarka

"Nie powinniśmy czekać do końca wojny". Teresa Czerwińska o odbudowie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 11:38
Odbudowa Ukrainy powinna trwać już dzisiaj, nie powinniśmy czekać do końca wojny - powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska. Dodała, że Europejski Bank Inwestycyjny chce kontynuować swoje wsparcie dla Ukrainy; tylko w ub. roku EBI przeznaczył na ten cel 1,7 mld euro.
Europejski Bank Inwestycyjny wspiera finansowo Ukrainę od pierwszego dnia wojny.
Europejski Bank Inwestycyjny wspiera finansowo Ukrainę od pierwszego dnia wojny.Foto: Shutterstock.com/ kibri_ho

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego prof. Teresa Czerwińska przypomniała, że Europejski Bank Inwestycyjny wspiera Ukrainę od pierwszego dnia wojny. - Jeszcze przed wojną mieliśmy tam duży portfel inwestycji - na ponad 7 mld euro, natomiast po rozpoczęciu wojny bardzo szybko uruchomiliśmy pierwszy pakiet wypłat - blisko 700 mln euro. W konsekwencji w ciągu całego ubiegłego roku wypłaciliśmy łącznie 1,7 mld euro na kluczowe projekty na Ukrainie - podkreśliła.

Finansowe wsparcie dla Ukrainy

Wskazała, że w ramach wsparcia przekazanego Ukrainie w ub. roku przez EBI, 668 mln euro stanowiła kwota wypłacona miesiąc po wybuchu wojny, przeznaczona na najpilniejsze potrzeby państwa, a także 350 mln euro – środki wypłacone Ministerstwu Regionów i Rozwoju Infrastruktury na naprawy systemów grzewczych, modernizacje i naprawy systemów ociepleń budynków. EBI przeznaczyło także 650 mln euro jako dofinansowanie dla Ukraińskiej Agencji Drogowej - Ukravtodor i Kolei Ukraińskich - Ukrzaliznytsia - na najpilniejsze naprawy infrastruktury drogowej i kolejowej, oraz 50 mln euro dofinansowania dla ukraińskiego dystrybutora energii - Ukrenergo - przeznaczone na konserwację i remonty sieci dystrybucji energii zasilającej przemysł i gospodarstwa domowe.

Nie czekać do końca wojny

- Chcemy kontynuować naszą aktywność na Ukrainie i uważamy, że odbudowa Ukrainy powinna trwać już dzisiaj - nie powinniśmy czekać do końca wojny. W związku z tym założyliśmy fundusz EU4UA, który będzie wspierał odbudowę Ukrainy. Ten nowy fundusz będzie miał możliwość przyjmowania zarówno wpłat gotówkowych, jak również gwarancji od donatorów - poinformowała.

Czytaj także:

Czerwińska zaznaczyła, że po niedawnym Szczycie Ministrów Cyfryzacji krajów Trójmorza, który odbył się w Poznaniu podczas Impact’23, rozmawiała z przedstawicielami Ministerstwa Cyfryzacji Ukrainy.

- W trakcie tych rozmów pojawiły się ciekawe pomysły dotyczące tego, w jaki sposób moglibyśmy wesprzeć Ukrainę na przykład w aspekcie cyfrowym w czasie wojny. Chodzi m.in. o infrastrukturę cyfrową, przechowywanie danych krytycznych, czy zarządzanie informacjami. Bardzo ważną kwestią jest także skoordynowana platforma dla numeru alarmowego 112, której na Ukrainie brakuje - powiedziała.

Czytaj także:

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreśliła także, że wielkość prowadzonych w tym roku inwestycji na Ukrainie będzie zależała m.in. od tego, jaka będzie kontrybucja do funduszu, jakimi środkami EBI będzie dysponować.

Nowe projekty już gotowe

- Natomiast już w tej chwili mamy szereg projektów na kwotę od 1,5 do 2 miliardów euro. Oczywiście to jest długoterminowa lista, zobaczymy co się uda zrealizować w tym roku. Pamiętajmy też, że Ukraina dzisiaj prowadzi taką odbudowę, jaka jest obecnie możliwa; czyli to przede wszystkim odbudowa dróg, mostów, krytyczna infrastruktura cyfrowa, ale oczywiście projektów jest dużo więcej - zaznaczyła.

PAP/IAR/PR24/akg