more_horiz
Gospodarka

Kopalnia Turów. Rzecznik rządu: wszystkie możliwe środki prawne zostaną podjęte

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 10:13
- Na wniosek zagranicznych organizacji istnieje ryzyko destabilizacji rynku energetycznego w Polsce. Wszystkie możliwe środki prawne zostaną podjęte - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ws. Turowa.
Według rzecznika rządu Piotra Mllera, zawieszenie wykonania decyzji ma charakter kuriozalny
Według rzecznika rządu Piotra Müllera, zawieszenie wykonania decyzji ma charakter kuriozalnyFoto: Shutterstock/0simon0 SzymonLaszewski

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Skargę na decyzję środowiskową złożyły jesienią 2022 roku m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA.

Według rzecznika rządu Piotra Müllera, zawieszenie wykonania decyzji ma charakter kuriozalny, gdyż - jak mówił - na wniosek zagranicznych organizacji istnieje ryzyko destabilizacji rynku energetycznego w Polsce.

- Jeżeli ktoś zawiesza wykonanie decyzji, zamiast rozpatrzyć merytorycznie sprawę, a podejmuje już na tym etapie taką decyzję, to to widać niestety intencje - powiedział Müller w Polsat News.

Posłuchaj
05:24 Wojciech Jakóbik red. nacz. portalu Biznesalert.pl o Turowie Wojciech Jakóbik red. nacz. portalu Biznesalert.pl mówi co może się wydarzyć w sporze o kopalnię Turów ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

Odwołanie od decyzji

Pytany, czy w tej sprawie będzie odwołanie, rzecznik rządu zapowiedział: "Wszystkie możliwe środki prawne w tym zakresie zostaną podjęte".

Premier Mateusz Morawiecki przekazała we wtorek, że wraz z wicepremierem, szefem MAP Jackiem Sasinem złoży w środę wizytę w Turowie, by wyrazić sprzeciw wobec decyzji warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Szef rządu we wpisie w mediach społecznościowych podkreślił:

Nie ma naszej zgody na bezprawie, jakim jest decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wstrzymaniu prac w kopalni w Turowie. Nie możemy jej zrealizować i zrobimy wszystko, żeby ją uchyli - zapowiedział premier.

Czytaj także:

Zobacz także: „Czesi nie chcieli zdradzić, ile pompują wody z ujęcia". Jak wyglądały rozmowy ws. kopalni Turów?


PR1/PAP/IAR/PR24.pl/Justyna Golonko/mk

REKLAMA