Gdzie powstanie mały reaktor jądrowy Orlenu? Spółka wskazała lokalizację
PKN Orlen odnosząc się do uruchomienia małego reaktora jądrowego SMR, wyjaśnił, że zgodnie z założeniami, ma być on umiejscowiony "w bliskim sąsiedztwie zakładu Anwilu".
2023-06-17, 10:45
- Teren ten przeszedł już wstępną weryfikację. Badano m.in. sejsmiczność, kwestie geologiczne, ryzyko powodziowe oraz dostępność wody. Kolejnym etapem są badania terenowe oraz rozpoczęcie dialogu społecznego. Na tę fazę zaplanowano ok. dwa lata - doprecyzowano w odpowiedzi.
W oczekiwaniu na decyzje administracyjne
Jak wspomniał PKN Orlen, nawiązując do swych planów, pod koniec kwietnia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska złożono wniosek o wydanie tzw. decyzji zasadniczej - to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla tego typu inwestycji".
"W międzyczasie spółka Orlen Synthos Green Energy planuje przeprowadzić konsultacje społeczne z mieszkańcami Włocławka" - zapowiedział koncern.
REKLAMA
Jeden mały reaktor do 2030 roku
Według PKN Orlen "dopiero po potwierdzeniu potencjału, otrzymaniu wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych oraz osiągnięciu porozumienia społecznego podjęta zostanie ostateczna decyzja o budowie reaktora SMR we Włocławku". Koncern przypomniał, że Grupa Orlen, zgodnie ze swoją strategią, zamierza do 2030 r. uruchomić co najmniej jeden mały reaktor modułowy.
"Nowa linia do produkcji nawozów jest największą inwestycją w historii spółki. To nowoczesna i efektywna instalacja, która znacznie wzbogaci ofertę produktową firmy, a także wzmocni pozycję konkurencyjną Anwilu na rynku nawozów oraz wpłynie na rozwój segmentu petrochemicznego Grupy Orlen" - ocenił koncern.
Odpowiedź na oczekiwania rynku
Przypomniał, że dzięki temu projektowi, wolumen produkcji zwiększy się w Anwilu z obecnych 996 tys. ton do niemal 1,5 mln ton nawozów w skali roku. "W efekcie pracy instalacji, Anwil zaoferuje cztery rodzaje nawozów spełniających najwyższe standardy i wymogi jakościowe. Będzie to także odpowiedź na oczekiwania rynkowe i spełnienie potrzeb rolników, a jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju" - uściślił PKN Orlen.
"SMR z kolei pozwoli utrzymać konkurencyjności zakładu, który jest kwalifikowany jako energochłonny. Jest to ważne w kontekście dalszego rozwoju spółki i planowanych projektów" - dodał koncern, odnosząc się do strategii rozwoju i przyszłości Anwilu.
REKLAMA
PKN Orlen zauważył, iż energia jądrowa pozwoli obniżyć emisyjność oraz zapewni dostęp do tańszej energii.
Największy pracodawca w regionie
"Anwil to nie tylko nowoczesna firma chemiczna, ale także jeden z największych pracodawców w regionie. Dalszy jego rozwój to nowe miejsca pracy, które oprócz budowy i obsługi instalacji do produkcji nawozów wygeneruje także sam blok jądrowy" - podkreślił koncern.
I dodał: "szacuje się, że jeden blok zapewni ok. 100 miejsc pracy dla lokalnych społeczności w samej elektrowni, zaś każde z nich będzie generowało 5-6 kolejnych w otoczeniu, nie licząc miejsc pracy przy budowie".
Anwil z siedzibą we Włocławku to podmiot zależny PKN Orlen, w którym koncern ma 100 proc. udziałów.
REKLAMA
- Małe reaktory modułowe. Resort klimatu pracuje nad zmianami w prawie atomowym
- Atom w Polsce coraz bliżej. Rząd chce uprościć i przyspieszyć inwestycje
PKN Orlen i jego Grupa Orlen, która działa na ponad 100 rynkach zbytu, to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA