Płace rosną szybciej niż inflacja
W czerwcu, pierwszy raz od niemal roku, wzrost wynagrodzeń był wyższy od inflacji - wskazują analitycy komentując dane GUS. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach realny wzrost płac powinien przyspieszać.
2023-07-20, 11:42
"Sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta, choć widać kolejne symptomy spowolnienia. Chociaż poziom zatrudnienia nieznacznie się obniżył w ostatnich miesiącach, to poziom bezrobocia pozostaje historycznie niski z uwagi na pogarszającą się demografię. Co więcej, pojawiają się informacje, że rozpoczął się odpływ Ukraińców" - wskazali ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Wzrost płac
Analitycy z ING podkreślili, że w czerwcu realne, tj. skorygowane o wzrost cen wynagrodzenia zwiększyły się po raz pierwszy od lipca 2022.
"Stosunkowo wysoki wzrost płac prawdopodobnie utrzyma się także w kolejnych miesiącach. Obok niskiego bezrobocia, wspierać go będzie średnioroczna podwyżka płacy minimalnej o ponad 20 proc. w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę oczekiwany przez nas dalszy spadek inflacji, realny wzrost wynagrodzeń powinien w kolejnych miesiącach przyspieszać" - ocenili analitycy.
REKLAMA
Zdaniem Piotra Bujaka głównego ekonomisty PKO Banku Polskiego informacje dotyczące wzrostu płac w czerwcu potwierdzają, że sytuacja na rynku pracy jest dobra.
- W kolejnych miesiącach realny wzrost wynagrodzenia powinien przyspieszać i to stanie się podstawą do ożywenia popyty konsumpcji i ogólnego ożywienia gospodarki w dalszej cześci roku - dodał Bujak.
Posłuchaj
Inflacja będzie spadać
- Spodziewamy się dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń w bieżącym i przyszłym roku. Jednocześnie prognozujemy spadek inflacji do 9,5 proc. w ostatnim kwartale 2023 i 7,9 średnio w 2024 - powiedział Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Dodał, że w takich warunkach ponownie będzie widoczny wzrost wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych.
REKLAMA
Analityk przyznał, że sytuacja pracowników jest zróżnicowany między branżami. - GUS wskazuje, że najmocniej wzrosły pensje w branży związanej z administrowaniem (16,2 proc.) i w transporcie (14 proc.). Wynagrodzenia obniżyły się w górnictwie (-4,9 proc.), co wynika z innego terminu wypłacania premii okresowych. Płace rosną wolniej w branżach mocniej dotkniętych spowolnieniem gospodarczych, takich jak budownictwo (7,5 proc.) - poinformował Dawid Sułkowski.
Jego zdaniem w takiej sytuacji "spadek inflacji jest o tyle pożądany, że zwiększa płace realne równomiernie we wszystkich sektorach gospodarczych". Jak podkreślił, w czerwcu realne wynagrodzenia wzrosły w dziewięciu z 15 głównych branż gospodarki.
- Jak wzrosły wynagrodzenia, zatrudnienie i produkcja w czerwcu? GUS podał najnowsze dane
- PKB w Polsce. Eksperci: wchodzimy w okres ożywienia gospodarczego
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA