Węgiel dla samorządów. Gminy nadal będą mogły go sprzedawać bez instalowania kasy fiskalnej
Po 31 lipca gminy nadal będą mogły sprzedawać węgiel bez konieczności zakupu i instalacji kasy fiskalnej - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia, które Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
2023-07-24, 11:45
Opublikowany właśnie projekt rozporządzenia zmienia rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
"Projektowane rozporządzenie ma na celu zwolnienie sprzedaży węgla z konieczności ewidencji został na kasach rejestrujących, który został zakupiony przez gminy w ramach działania ww. ustawy, tj. jeśli gminy zakupiły węgiel i go nie sprzedały do 31 lipca 2023 r., aby gminy mogły sprzedać ten węgiel, po tej dacie, bez konieczności zakupu kas rejestrujących dla tej sprzedaży. Należy podkreślić, że zwolnienie to będzie dotyczyło wyłącznie gmin, i jeśli gminie pozostało niesprzedane paliwo stałe nabyte na podstawie ww. ustawy (węgiel kamienny)" - podano w uzasadnieniu do projekty rozporządzenia.
MF przypomniało, że wcześniejsze przepisy miały wygasnąć wraz z końcem lipca 2023 r., jednak ich przedłużenie wynika z interpretacji przepisów, dokonanej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, która umożliwia gminom zagospodarowanie niesprzedanego do 31 lipca 2023 r. węgla kamiennego. Chodzi o węgiel, który został sprowadzony z zagranicy i był dystrybuowany po preferencyjnych cenach na przełomie ubiegłego i obecnego roku.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r.
REKLAMA
3,3 tys. pociągów i 50 tys. ciężarówek
Pod koniec kwietnia minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks sprowadziły do kraju z zagranicy prawie 12,5 mln ton węgla. To się przełożyło - jak mówił - na 242 statki z węglem, jakie wpłynęły do polskich portów. Z kolei z portów wyjechało 3,3 tys. pociągów i 50 tys. ciężarówek z węglem.
Szef MAP dodał, że ponad 2.450 gmin włączyło się do sytemu dystrybucji węgla po gwarantowanej przez państwo cenie.
- Port Gdańsk rozbudowuje infrastrukturę. Priorytetem zboże i surowce energetyczne
- Do Polski trafiło z importu 12,5 mln ton węgla. Sasin: państwo stanęło na wysokości zadania
- Węgiel w promocji. Nowa internetowa oferta PGG dla odbiorców indywidualnych
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA