Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego daje szansę na równomierny rozwój wszystkich regionów

Program rządowej pomocy dla samorządów na pokrycie deficytów z powodu kosztów utrzymania i przywrócenia połączeń kolejowych i autobusowych, pokazał że wiele linii było niepotrzebnie zlikwidowanych, bo część z nich okazało się teraz dochodowymi - powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2023-08-09, 17:00

Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego daje szansę na równomierny rozwój wszystkich regionów
Szacunkowe obliczenia mówią, że od 10 mln do 14 mln Polaków mieszka na obszarach wykluczonych komunikacyjnie.Foto: shutterstock, Autorstwa Martyn Jandula

Gość audycji powołała się na przykład aglomeracji łódzkiej, gdzie komunikacja autobusowa i kolejowa ma zgrane ze sobą rozkłady jazdy, a dzięki dobrze dobranej siatce połączeń te niektóre, nowo przywrócone połączenia okazały się dochodowymi. Co więcej autobusy mają symbole łódzkiej kolei i przewożą pasażerów wprost na dworce.

Wiceminister Andrzej Bittel przypomniał, że rządowy program walki z komunikacyjnym wykluczeniem od początku zakładał bliską współpracę z marszałkami, wójtami, starostami, burmistrzami, aby ich zachęcić do przywrócenia zlikwidowanych połączeń przez dofinansowanie z budżetu części kosztów ich utrzymania.

Program okazał się sukcesem bo tylko w tym roku przywrócono 6,5 tysiąca połączeń autobusowych. Od roku 2024 suma dostępnej pomocy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, wzrośnie z 800 mln złotych do 1 miliarda złotych. 

Podobne sukcesy ma także program przywracania połączeń kolejowych. na przywracanie użyteczności infrastruktury kolejowej (tory, dworce, systemy łączności itp.)

REKLAMA

W opinii gościa audycji kolejnictwo w Polsce przeżywa renesans skoro tylko do połowy tego roku tylko PKP Intercity przewiozły 31 mln pasażerów, czyli tyle ile w całym roku 2014. A w rekordowym 2022 roku udało się wszystkim przewoźnikom kolejowym przewieść aż 340 mln pasażerów.

Dlatego widać, że te inwestycje są bardzo społecznie potrzebne, bo dają możliwość pojechania do pracy, urzędu, szpitala. Bo Polska to nie tylko duże metropolie, a dla wielu grup osób np. seniorów i niepełnosprawnych przywrócone linie autobusowe i kolejowe są wręcz jedynym oknem na świat.


Program prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jego wysłuchania.


Posłuchaj

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury mówi o programie przywracania połączeń kolejowych i autobusowych ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1) 8:04
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Pr1/PR24/Błażej Prośniewski/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej