"Dzięki tej inwestycji zmniejszy się emisja CO2". Ważna umowa podpisana
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowę ze spółką Energa Operator ws. zakupu liczników zdalnego odczytu wraz z modemami. Spółka otrzyma na ten cel z funduszu blisko 65 mln zł dotacji - poinformował NFOŚiGW.
2023-09-04, 15:35
Wskazano, że w ramach programu 4.7 Elektroenergetyka - Inteligentna infrastruktura energetyczna spółka Energa Operator planuje zakup blisko 470 tys. sztuk liczników zdalnego odczytu oraz ponad 23 tys. modemów. "Kwota dotacji to blisko 65 mln złotych, którą NFOŚiGW udostępnia z Funduszu Modernizacyjnego. Zakończenie projektu przewidziane jest na koniec września 2024 r." - poinformowano.
Rozwój inteligentnej infrastruktury
Doprecyzowano, że inwestycja pn. "Zakup jedno i trójfazowych liczników zdalnego odczytu wraz z modemami komunikacji zastępczej LTE w Energa Operator SA - dostawy w latach 2023-2024" zakłada zakup jedno i trójfazowych liczników zdalnego odczytu, modemów komunikacji zastępczej oraz ich montaż w sieci Energa Operator. W ramach projektu zaplanowano również przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych.
- W prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej działaniach na rzecz ekorozwoju Polski skupiamy się na poprawie jakości życia Polaków, a temu w dużej mierze służy finansowe wspieranie projektów zmierzających do rozwoju inteligentnej infrastruktury energetycznej i polepszenia stanu powietrza. Zdalny pomiar to jeden z ważnych elementów transformacji energetycznej - poinformował, wiceprezes NFOŚiGW Sławomir Mazurek.
Wsparcie dla elektroenergetyki
Wyjaśnił, że liczniki zdalnego odczytu, zwane też inteligentnymi, poza zdalnym pomiarem w czasie rzeczywistym, eliminującym ryzyko ewentualnych błędów odczytowych, pozwalają m.in. na bieżące monitorowanie i lepsze zarządzanie zużyciem energii.
REKLAMA
- Dzisiejsza umowa to solidne wsparcie elektroenergetyki, bo blisko 65 mln złotych trafi do spółki Energa Operator. Dzięki tej umowie ograniczona zostanie emisja szkodliwych pyłów, a także zaoszczędzona energia elektryczna - zaznaczył Mazurek.
Fundusz poinformował, że dzięki tej inwestycji zmniejszy się emisja CO2 o 37 100,23 t rocznie, a emisja tlenków azotu o 29,76 t w skali roku. Emisja pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10) ograniczona zostanie o 1,52 t rocznie. Roczna ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej to 48 944,90 MWh - wyliczono.
Zobacz również w tvp.info: Blok gazowy Ostrołęka C: PKN Orlen, Energa i PGNiG podpisały aneks
Dodano, że umowa została podpisana w Warszawie przez wiceprezesa NFOŚiGW Sławomira Mazurka oraz przedstawicieli beneficjenta: prezes zarządu spółki Energa Operator Alicję Barbarę Klimiuk oraz wiceprezesa Marka Kasickiego.
REKLAMA
Czytaj także na i.pl: Energa i Orlen: gigantyczne zyski za pierwsze półrocze. To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski
- Ostatnie 30 lat polskiej energetyki to czas wielkich zmian. Od demonopolizacji do prywatyzacji sektora
- Będzie więcej OZE w krajowym zużyciu energii. Jest podpis prezydenta
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA