more_horiz
Gospodarka

Bezpieczeństwo jądrowe. Instytucje Polski i Korei Płd. nawiązały współpracę

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 14:05
Szefowie instytucji nadzorujących energetykę jądrową z Polski i Korei Południowej podpisali porozumienie o współpracy i wymianie doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki.
W Polsce KHNP z Korei ma być dostawcą technologii do projektu PGE i ZE PAK w Pątnowie
W Polsce KHNP z Korei ma być dostawcą technologii do projektu PGE i ZE PAK w PątnowieFoto: Shutterstock/IndustryAndTravel

Porozumienie o współpracy podpisali podczas 67. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu prezes PAA Andrzej Głowacki oraz szef Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego Republiki Korei Yoo Guk-hee.

Zgodnie z wtorkową informacją PAA, porozumienie zakłada wzajemną wymianę doświadczeń i informacji m.in. w zakresie: funkcjonujących w Polsce oraz w Korei Płd. ram prawnych dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, w tym przepisów dotyczących materiałów promieniotwórczych, monitoringu radiacyjnego oraz gospodarki odpadami promieniotwórczymi; nadzoru nad obiektami jądrowymi; rozwiązań stosowanych na wypadek sytuacji awaryjnych; transportu materiałów promieniotwórczych; działalności informacyjno-komunikacyjnej. Porozumienie otwiera też drogę do szerszej współpracy w ramach międzynarodowych szkoleń; pierwsze z nich mają się odbyć już w październiku br. - zaznaczył polski dozór jądrowy.

Elektrownia w Pątnowie

W połowie sierpnia zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa złożył do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej - planowo drugiej w Polsce. 

Przedstawiciele PGE PAK Energia Jądrowa zapowiedzieli, że siłownia powstanie w 2035 roku w Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK i zaspokoi 12 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię.

Współpraca z Koreą

Druga w Polsce elektrownia jądrowa ma powstać jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Spółka PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

W kwietniu br. prezes ZE PAK Piotr Woźny na podstawie innych inwestycji w energetykę jądrową koszt budowy dwóch bloków w rejonie Konina oszacował na ok. 100 mld zł. Zastrzegł wówczas, że najpierw należy przeprowadzić badania miejsca pod pierwsze reaktory, aby upewnić się co do bezpieczeństwa inwestycji. - Chcielibyśmy uwinąć się z tymi wszystkimi niezbędnymi badaniami w ciągu trzech-czterech lat - powiedział.

Zobacz również w i.pl: Elektrownia jądrowa ma napędzić polską gospodarkę. Wzrost PKB o 1 proc. i 40 tys. miejsc pracy

Należąca w całości do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) ma natomiast przygotować proces inwestycyjny i pełnić rolę inwestora w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. PEJ będzie także odpowiadać za budowę kolejnych reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+ oraz ich eksploatację.

Czytaj także tvp.info: Konsorcjum Westinghouse-Bechtel dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Według Państwowej Agencji Atomistyki strona koreańska wyraziła też chęć dzielenia się doświadczeniami dotyczącymi międzynarodowej współpracy z dozorem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w kontekście budowy elektrowni w Barakah. Elektrownię wybudował dla klienta z Emiratów koreański koncern KHNP. W Polsce KHNP ma być dostawcą technologii do projektu PGE i ZE PAK w Pątnowie.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk