more_horiz
Gospodarka

Elektrownia jądrowa na Pomorzu będzie pracować kilkadziesiąt lat. Jest decyzja środowiskowa

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 16:00
Podstawowy okres eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu wyniesie 60 lat - wynika załącznika do wydanej decyzji środowiskowej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ws. budowy i eksploatacji pierwszej jądrówki.
Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy blok ma ruszyć w 2033 r.
Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy blok ma ruszyć w 2033 r.Foto: Shutterstock/hrui

W jednym z załączników do decyzji opisano jak będzie wyglądać budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce oraz jej lokalizacja.

Szczegóły inwestycji

Wskazano w nim m.in. jak będzie wygadać sama elektrownia np. budynki w tym budynek reaktora oraz instalacje towarzyszące, czym i jak będzie chłodzony reaktor, gdzie i w jaki sposób będzie składowane wypalone paliwo jądrowe oraz jak będzie postępowało się z odpadami promieniotwórczym.

W załączniku do decyzji środowiskowej poinformowano ponadto, że realizacja przedsięwzięcia, będzie przebiegać w dwóch fazach. Pierwsza faza to etap prac przygotowawczych (3 lata), etap budowy (8 lat łącznie dla trzech bloków jądrowych elektrowni; 1 rok przesunięcia między rozpoczęciem budowy kolejnego bloku) oraz etap rozruchu (1 rok dla każdego z trzech bloków jądrowych elektrowni).

Druga faza realizacji przedsięwzięcia, to faza eksploatacji. "W 11 roku realizacji przedsięwzięcia rozpocznie się faza eksploatacji pierwszego bloku. Faza likwidacji nie została objęta wnioskiem Polskich Elektrowni Jądrowych z 5 sierpnia 2015 r. o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla analizowanego przedsięwzięcia" - wskazano.

Ponadto w załączniku czytamy, że przewiduje się, iż podstawowy okres eksploatacji elektrowni jądrowej wyniesie 60 lat.

Zobacz również w i.pl: Elektrownia atomowa w Pątnowie gotowa za 13 lat? PGE: Ambitne, ale wykonalne

Decyzja środowiskowa wraz z załącznikami ma ponad pół tysiąca stron.

Elektrownia na Pomorzu

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W listopadzie 2022 r. rząd przyjął uchwałę o wyborze Westinghouse Electric Company na dostawcę technologii. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa ma rozpocząć się w 2026 r., a pierwszy blok ma ruszyć w 2033 r.

Zobacz także na TVP.Info: Duży krok w kierunku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Jest wniosek do wojewody 

21 września 2023 r. Westinghouse i Bechtel zawiązały konsorcjum na potrzeby projektowania i budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W ocenie amerykańskich firm, umowa na zaprojektowanie elektrowni zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk