more_horiz
Gospodarka

Olefiny III - inwestycja, która wesprze transformację Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 16:20
To największa inwestycja w petrochemię w Europie od 20 lat. W Zakładzie Produkcyjnym Orlen w Płocku powstaje kompleks Olefiny III. Po zakończeniu prac będzie to najnowocześniejsza i najbardziej ekologiczna instalacja do produkcji zaawansowanych komponentów do tworzyw sztucznych na naszym kontynencie.
Kolumna absorpcyjna (wash tower), największy i najcięższy element powstającego w PKN ORLEN Kompleksu Olefin III w Płocku.
Kolumna absorpcyjna (wash tower), największy i najcięższy element powstającego w PKN ORLEN Kompleksu Olefin III w Płocku.Foto: Materiały prasowe Orlen S.A.

Olefiny III mają być odpowiedzią Orlenu na dziejącą się na naszych oczach transformację energetyczną. W związku z rozwojem elektromobliności, tradycyjne paliwa, jak benzyna czy olej napędowy, będą rynkiem schodzącym. Orlen musiał więc znaleźć alternatywę, która pozwoliłaby dalej przynosić spółce zyski.

- Po wielu analizach, okazało się, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie drugiego węzła petrochemicznego, czyli pójście w kierunku tworzyw sztucznych – wyjaśnia Damian Olewnik, dyrektor Biura Intensyfikacji Produkcji Olefin Orlen.

Międzynarodowe konsorcjum i pracownicy z całego świata

Obecnie inwestycja jest na półmetku. Przetarg na jej wykonanie wygrało Konsorcjum Hyundai Engineering Co. i Técnicas Reunidas. W projekt, w charakterze podwykonawców, zaangażowane są także inne firmy z Polski oraz zagranicy.

- Zostały już w większości zamontowane duże gabaryty. Co ciekawe, w tym procesie brał udział jeden z największych dźwigów dostępnych na świecie, który przyjechał do nas z Irlandii. Do końca roku planujemy jeszcze zabudować mniejsze urządzenia, a od 2024 r. zaczynamy montaż rurociągów, automatyki i urządzeń elektrycznych – wyjaśnia dyrektor Olewnik.

Przy budowie kompleksu Ofeliny III w szczytowym momencie będzie pracować ok. 13 tys. osób. Z uwagi na tę skalę, podwykonawcy, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, posiłkują się pracownikami m.in. z krajów azjatyckich. Jak przekonuje Damian OIewnik, są oni zatrudniani na podstawie pozwoleń na pracę oraz wiz pracowniczych.

- Są to pracownicy, z którymi nasi wykonawcy pracują też przy innych swoich projektach. To głównie osoby, które przyjeżdżają na czas realizacji zadania i po jego wykonaniu przemieszają się na inną budowę, realizowaną przez Hyundaia czy Técnicas Reunidas – tłumaczy dyrektor Olewnik.

Tak „hartuje” się tworzywo sztuczne

Sercem kompleksu Olefiny III będzie nowy kraker parowy. Dzięki jego potężnym mocom, rocznie w petrochemii zostanie wyprodukowane 740 tys. ton etylenu i 340 tys. ton propylenu.

- To urządzenie, którego głównym zadaniem jest łamanie łańcuchów węglowodorowych za pomocą wysokiej temperatury i obecności pary. W efekcie tego procesu powstają: etylen, propylen, które następnie są wykorzystywane do produkcji tworzyw sztucznych.

A te dosłownie nas otaczają. Produkty petrochemiczne z Kompleksu Olefin będą wykorzystane między innymi w produkcji: artykułów medycznych i higienicznych, części samochodowych, czy elementów urządzeń elektronicznych.

Korzyści nie tylko dla Orlenu

Grupa Orlen dąży do tego, by jej rozwój i zmiany, w których uczestniczy, przekładały się na korzyści nie tylko dla samej spółki, ale także jej otoczenia. Stąd duży nacisk położony jest m.in. na dialog z mieszkańcami i współpracę ze wszystkimi grupami interesariuszy. Droga do rozwoju - jak przekonuje Orlen - nie jest ani prosta, ani krótka, ale finał będzie korzystny dla wszystkich.

- Realizacja tej inwestycji wiąże się z wysokimi podatkami, które zasilają budżet gminy Stara Biała. To pozwala na jej rozwój i tworzenie nowych udogodnień dla mieszkańców. Poza tym, powstają nowe miejsca pracy; kompleks docelowo będzie zatrudniał 650 osób na etatach; zyskają także okoliczne firmy, świadczące chociażby usługi remontowe – wylicza Damian Olewnik.

Zakończenie budowy Olefin III planowane jest na I kwartał 2027 roku.


Artykuł powstał przy współpracy z Orlen S.A.

Zobacz więcej na temat: PKN Orlen