more_horiz
Gospodarka

Wiceprezes z PFR: środki w PPK systematycznie rosną i są w pełni bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 17:37
- Wartość aktywów w Pracowniczych Planach Kapitałowych wynosi ponad 20 mld złotych, a liczba uczestników zbliżyła się do 3,4 mln osób - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Dodał, że środki zgromadzone w PPK są bezpieczne.
Wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych osiągnęła 20,22 mld zł
Wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych osiągnęła 20,22 mld zł Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

- Pierwszy raz od 2019 roku jak został uruchomiony program to wartość zgromadzonych środków  wyniosła ponad 20 mld zł. Ale to, co jest najważniejsze dla mnie to fakt, że rośnie również liczba osób, które są uczestnikami PPK i jest ich 3,4 mln. Przed wdrożeniem PPK, osób które oszczędzały w programie PPE z pracodawcą było 300 tys. Teraz łącznie z PPK jest ich ponad 4 mln i jest to duża zmiana - powiedział w audycji Marczuk. 

Środki w PPK to prywatne oszczędności Polaków

- To co najważniejsze, to w PPK mamy do czynienia z prywatnymi pieniędzmi ludzi, którzy płacą do PPK część swojej pensji netto i mamy tam prywatne pieniądze pracodawców, którzy wpłacają tam także swoje pieniądze - dodał wiceprezes Marczuk.  

Jego zdaniem nie ma obaw, aby oszczędzający w PPK mogli stracić zgromadzone środki.

Nie widzę takich obaw. Przede wszystkim są to prywatne pieniądze pochodzące z pensji pracowników i gdyby nawet doszło do jakieś próby ich zawłaszczenia, to w każdej chwili możemy je wypłacić. Po drugie, jakikolwiek powstanie rząd to będzie mu zależało na tym, aby te środki były nadal gromadzone, gdyż co miesiąc 650 mln zł wpływa na rynek od uczestników PPK, a to są dodatkowe inwestycje, to jest wzrost gospodarczy - podkreślał wiceprezes PFR.

Według niego poprzedni rząd zapłacił dużą cenę polityczną ze przesunięcie środków z OFE do ZUS i będzie szczególnie wrażliwy, jeśli miałby cokolwiek w tym temacie zrobić.

– Uspokajam i jestem głęboko przekonany, że w PPK spokojnie trzeba oszczędzać i jest to bezpieczne. System będzie nadal się rozwijać, gdyż jest on niezwykle korzystny z punktu widzenia pracownika jak i polskiej gospodarki - dodał Marczuk.   

20 listopada br. wartość aktywów netto w Pracowniczych Planach Kapitałowych osiągnęła 20,22 miliardów złotych. Jak wynika z najnowszych danych w programie uczestniczy 3,37 miliona osób z blisko 315 tysięcy podmiotów. Partycypacja wzrosła do 45,22 proc., przy czym w firmach zatrudniających ponad 250 osób wynosi ona 73,8 proc.

PPK to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności gromadzone są wspólnie przez pracowników, pracodawców i państwo. Środki gromadzone w PPK są inwestowane w funduszach inwestycyjnych, są to tzw. fundusze zdefiniowanej daty. Każdy z funduszy posiada własną politykę inwestycyjną oraz charakteryzuje się odrębnym profilem ryzyka, dostosowanym do wieku uczestnika.

Stan oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestnicy programu mogą sprawdzić w Serwisie MojePPK oraz w aplikacjach instytucji, prowadzących indywidualne rachunki PPK.

Polskie Radio zostało wyróżnione w programie "Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca. Spółkę doceniono za wdrażanie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

Posłuchaj
06:12 Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju mówi bezpieczeństwie zebranych środków w ramach PPK ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Gol Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju mówi bezpieczeństwie zebranych środków w ramach PPK ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

PR1/Justyna Golonko/mk