Ekspert Biznesalert.pl: zmiana lokalizacji elektrowni atomowej opóźni lub wręcz unieważni proces jej budowy

Projekt budowy ma silne wsparcie polityczne nowego rządu, pomimo wcześniejszych wypowiedzi o nowej lokalizacji, które padły ze strony wojewody pomorskiego, która jednak spotkała się z dementi resortu klimatu - powiedział Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 

2024-01-23, 17:00

Ekspert Biznesalert.pl: zmiana lokalizacji elektrowni atomowej opóźni lub wręcz unieważni proces jej budowy
Zgodnie z harmonogramem poprzedniego rządu, budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, miała rozpocząć się w 2026 roku, a pierwszy reaktor miał pracować już w roku 2033.Foto: Shutterstock/hrui

Gość audycji przypomniał, że inwestycja już jest spóźniona, bo budowa miała ruszyć w roku 2026, a dziś mówi się że to będzie rok 2027 lub 2028, a prąd z reaktora miał popłynąć już w roku 2033. Ale przed nami trudna dyskusja z Komisją Europejską o modelu finansowania polskiej energetyki jądrowej.

Nowy rząd zapowiada także "szybki audyt" decyzji poprzedników, co nie przyspieszy rozpoczęcia budowy, a ponieważ decyzja środowiskowa także jest zaskarżona, może to negatywnie wpłynąć na moment rozpoczęcia cyklu inwestycyjnego.

Zmiana nowej lokalizacji może przekreślić całą inwestycję, bo budowa takiej elektrowni trwa około 10 lat i sam termin uruchomienia pierwszego reaktora, znowu będzie przesunięty w czasie. Sam wybór lokalizacji na Pomorzu pierwszej elektrowni jądrowej trwał aż 8 lat.

Potrzebna jest umowa projektowa, podpisanie umowy z firmą Westinghouse z USA, to wszystko trzeba zrobić jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Problemem jest to że wiele krajów naszego regionu też chce budować elektrownie atomowe z wykorzystaniem urządzeń od tych samych dostawców z USA, Francji i Korei Południowej.

Dlatego przeciąganie procesu rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni atomowej, dodatkowo utrudnia wynegocjowanie szczegółów technicznych z zagranicznymi dostawcami tego specjalistycznego wyposażenia. Tymczasem tylko energetyka jądrowa daje Polsce przejście "do pierwszej ligi pod względem wykorzystywanych technologii w energetyce".

A tylko atom jest w stanie zapewnić nam stabilne dostawy prądu, bez emisji CO2, zgodnie z założeniami polityki klimatycznej UE.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

REKLAMA


Posłuchaj

Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia oceniał jakie były konsekwencje przeniesienia lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej ( Justyna Golonko PR1) 4:48
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/SW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej