Orlen odpowiada na raport NIK. "Takie działania narażają kraj na utratę wiarygodności"
Orlen odpiera zarzuty Najwyżej Izby Kontroli. Według NIK fuzja Orlenu z Lotosem odbyła się bez właściwej kontroli ministra aktywów państwowych, a spółka zbyła aktywa Grupy Lotos co najmniej o pięć miliardów złotych poniżej ich wartości.
2024-02-05, 16:03
Członek zarządu Orlenu Jan Szewczak na briefingu powiedział, że kontrolerzy NIK posłużyli się błędnymi danymi i metodologią. Podkreślił, że spółka nie straciła pięciu miliardów złotych, a zyskała na tej transakcji dziewięć miliardów. Orlen ma przedstawić stosowne wyliczenia.
Działanie NIK określił jako wyjątkowo nieroztropne, niewłaściwe, oraz "podrywające społeczne zaufanie do Orlenu i jego partnerów biznesowych".
Jego zdaniem raport Izby jest szkodliwy dla rynku, dla kapitalizacji, akcjonariuszy oraz dla bezpieczeństwa państwa.
REKLAMA
- W naszej ocenie takie działania narażają kraj na utratę wiarygodności w oczach krajowych, jak i zagranicznych inwestorów i kontrahentów - dodał. Zdaniem Szewczaka może to wyrządzić szkody gospodarce polskiej i znacząco obniżyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Fuzję Orlenu i Lotosu bada prokuratura w Płocku. W procesie część aktywów Lotosu przejęły saudyjski gigant Aramco i węgierski koncern MOL.
Posłuchaj
W ubiegłym tygodniu stara rada nadzorcza Orlenu odwołała z funkcji prezesa spółki Daniela Obajtka. Nowego będzie wybierać nowa rada, którą jutro ma powołać nadzwyczajne walne zgromadzenie koncernu.
Raport NIK
REKLAMA
Posłuchaj
Jak wskazała NIK, zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł. Jednocześnie Aramco uzyskało bardzo mocną pozycję w Rafinerii Gdańskiej sp. z o.o., w tym prawo weta wobec kluczowych decyzji strategicznych w zakresie zarządzania spółką - zaznaczyła Izba. W jej ocenie występuje ryzyko paraliżowania działalności Rafinerii Gdańskiej w przypadku braku zgody udziałowców co do strategicznych kierunków rozwoju spółki.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
- Fuzja Orlenu z Lotosem. NIK opublikowała raport. "Rażąco niska cena sprzedaży"
- NIK krytykuje fuzję Orlenu z Lotosem. Jakóbik: Rosja tylko czeka na nasze potknięcia
- Multienergetyczny Orlen, czyli jak koncern zmienił się w ciągu ostatnich 8 ostatnich lat
IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA