Nowe przepisy to 100 tysięcy miejsc pracy w centrach usług

W zagranicznych centrach usług w Polsce pracuje już ponad 120 tys. osób. ABSL z Radą Gospodarczą pracują nad zmianą przepisów. Dzięki nim instytucje finansowe będą chciały przenosić swoje usługi, z takich krajów jak Irlandia i Luksemburg, do Polski. To sprawi, że w ciągu 3-7 lat w kraju może powstać nawet 100 tys. nowych miejsc pracy.

2014-03-21, 16:06

Nowe przepisy to 100 tysięcy miejsc pracy w centrach usług
. Foto: glowimages.com

Posłuchaj

Nowe przepisy to 100 tysięcy miejsc pracy w centrach usług /Justyna Golonko, Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Mamy bazę

W Polsce działa ponad 450 centrów z zagranicznym kapitałem, głównie świadczą one usługi w zakresie IT, finansów oraz księgowości. Już dziś Polska to pierwsza w Europie i trzecia na świecie lokalizacja usług biznesowych. To, że jesteśmy liderem na rynku tych usług, potwierdza raport firmy Tholons. Wśród 100 najlepszych miejsc dla usług outsourcingowych na świecie znalazły się trzy miasta z Polski. Kraków, który w ubiegłym roku, jako pierwszy w Europie Środkowej wszedł do pierwszej dziesiątki tego rankingu, przeskoczył Dublin i zajmuje 9. pozycję. Warszawa i Wrocław też poszły w górę i są lepsze od Bratysławy, Sofii czy Moskwy.

Polska jest najdynamiczniejszym rynkiem centrów usług outsourcingowych w regionie. - Przybywa ich w naszym kraju szybciej niż w Indiach - tłumaczy Jacek Levernes członek zarządu HP Europe, a także prezes ABSL.

Proste usługi

Postępująca globalizacja i rozwój technologii sprawiają, że coraz więcej usług może być wykonywanych na odległość. Tak zwane centra usług to ośrodki, które zajmują się obsługą procesów biznesowych wielkich światowych koncernów. Nierzadko obsługują oddziały globalnych organizacji w zakresie księgowości, kadr czy usług IT. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu jest w Polsce bardzo duży. Zadomowione u nas centra usług rozwijają się nie tylko pod względem liczby pracowników, ale też różnorodności usług. Centra usług świadczą bardzo szeroki zakres zadań, obejmujących m.in. finanse i księgowość, audyt, IT, doradztwo podatkowe, konsulting, badania i rozwój czy obsługę klientów.

Największa liczba centrów zajmuje się u nas procesami biznesowymi z obszaru finanse i księgowość. - Jednak dotychczas były to najczęściej proste, nieskomplikowane usługi biznesowe, ale to może się już niebawem zmienić – tłumaczy Jacek Levernes.

REKLAMA

Zarządzanie funduszami to przyszłość

ABSL z Radą Gospodarczą pracują nad zmianą przepisów, dzięki którym centra usług działające na terenie Polski będą mogły obsługiwać złożone procesy finansowe, chodzi o zarządzanie międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi. Dziś największą częścią usług zaawansowanych w centrach usług stanowią właśnie usługi związane z zarządzaniem funduszami, to ponad 400 tys. miejsc pracy. W usługach tych najlepsze są takie kraje jak Irlandia i Luksemburg. Dzięki zmianom polskich przepisów, jak tłumaczy Jacek Levernes członek zarządu HP Europa, w Polsce może powstać w perspektywie 3-7 lat nawet 100 tysięcy nowych miejsc pracy.

Chodzi tu o przepisy dotyczące przede wszystkim rejestracji funduszy, ale też o wprowadzenie obowiązkowej komunikacji  elektronicznej między centrami a funduszami. Dzięki zmianom banki i instytucje finansowe, które inwestują na światowych rynkach przenosiłby te skomplikowane usługi finansowe do Polski, bo my zrobimy do dobrze, szybko i co najważniejsze taniej niż centra w Luksemburgu czy Dublinie. Wejście w życie nowych przepisów byłoby krokiem milowym, bo - jak tłumaczy Jacek Levernes z ABSL dzięki temu Polska byłaby w TOP 20 krajów, gdzie instytucje lokowałby swoje usługi finansowe.

Justyna Golonko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej