Sprawca szkody komunikacyjnej z UE nie musi mieć dowodu ubezpieczenia
12 tysięcy rocznie szkód komunikacyjnych spowodowanych jest w Polsce przez kierowców poruszających się pojazdami na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Ta liczba z roku na rok rośnie.
2014-06-03, 16:29
Posłuchaj
Najczęściej w różnego rodzaju kolizjach spowodowanych przez kierowców spoza Polski, biorą udział pojazdy zarejestrowane na niemieckich tablicach. Stanowią one 28 proc. wszystkich tego rodzaju szkód. Duży procent stanowią też pojazdy z krajów sąsiedzkich oraz z Wielkiej Brytanii.
– Trzeba pamiętać, że osoby poruszające się po polskich drogach zagranicznymi pojazdami to są często Polacy, którzy pracują zagranicą i przyjeżdżają do kraju – mówiła w PR 24 Emilia Wojciechowicz, zastępca Dyrektora Wydziału Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Co należy zrobić, gdy dojdzie do kolizji z pojazdem posiadającym zagraniczne tablice rejestracyjne?
– W razie wypadku poszkodowany powinien zanotować kraj rejestracji pojazdu sprawcy szkody, numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy oraz numer jego polisy ubezpieczeniowej i nazwę ubezpieczyciela – mówiła w PR 24 Emilia Wojciechowicz, zastępca dyrektora wydziału Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
REKLAMA
– Dobrze jest wezwać policję, ale warto również zanotować najważniejsze informacje dla siebie – podpowiada ekspertka
Kierowcy z tych krajów nie muszą nosić dowodu ubezpieczenia
Kierujący pojazdami zarejestrowanymi na terenie państwa należącego do UE, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Lichtensteinu, Andory i Serbii nie mają obowiązku posiadania przy sobie międzynarodowego dowodu ubezpieczenia OC – Zielonej Karty.
Jeśli więc sprawca szkody z tych krajów nie ma przy sobie dowodu ubezpieczenia, to wcale nie znaczy, że nie jest ubezpieczony.
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest w stanie na podstawie numeru rejestracyjnego sprawcy spoza Polski ustalić, który ubezpieczyciel odpowiada za dany pojazd. Nawet jeśli okazałoby się, że pojazd nie jest jednak nigdzie ubezpieczony, to, jeśli pochodzi z wymienionych krajów, odszkodowanie zostanie wypłacone.
REKLAMA
Pojazdy z innych państw
– Kierujący pojazdami zarejestrowanymi poza wyżej wymienionymi krajami są w innej sytuiacji i mają obowiązek posiadania przy sobie międzynarodowego dowodu ubezpieczenia OC lub ubezpieczenia granicznego – podkreśla przedstawicielka Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
W razie wypadku należy zanotować, numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy szkody oraz numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego i nazwę ubezpieczyciela. – Przydatne jest wyraźne zdjęcie polisy zrobione np. telefonem – podaje Emilia Wojciechowicz.
Więcej informacji znaduje się na stronie PBUK
gr
REKLAMA
REKLAMA