Marek Belka nie wyklucza obniżenia stóp procentowych

Jeszcze niedawno prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Marek Belka zdecydowanie wykluczał możliwość obniżki stóp mówiąc, że w obecnej sytuacji gospodarczej byłby to działanie procykliczne, które określił jako "grzech śmiertelny". Dziś jego stanowisko już nie jest takie jednoznaczne.

2014-06-03, 19:43

Marek Belka nie wyklucza obniżenia stóp procentowych
Marek Belka. Foto: NBP

Posłuchaj

Dlaczego obniżka stóp procentowych nie jest już tak nieprawdopodobna mówi szef NBP Marek Belka. /IAR/
+
Dodaj do playlisty

Marek Belka powiedział, że przy przyspieszającym wzroście gospodarczym i zaskakująco niskiej inflacji,"śmiertelność tego grzechu wydaje się troszkę mniejsza".

Obniżka stóp? Belka nie wyklucza takiej możliwości

Szef  NBP, pytany o prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych, powiedział, że „nie planujemy, to nie jest prawdopodobny scenariusz wydarzeń. - Natomiast (...) nie można wykluczyć w jakimś momencie obniżek czy też obniżki stóp - stwierdził. Zastrzegł jednocześnie, by jego słów nie traktować jako zapowiedzi zmiany stóp procentowych.

RPP: stopy procentowe bez zmian. Raty kredytów jeszcze nie wzrosną >>>

Dodał, że nie jest w stanie określić prawdopodobieństwa obniżek lub podwyżek stóp procentowych.

REKLAMA

Polski bank centralny na rozdrożu

Szef NBP zastanawiał się czy kontynuować obecną politykę, czy też ją modyfikować. - zobaczymy, jak się będzie zmieniać sytuacja gospodarcza w najbliższym czasie - powiedział.
Wskazał, że z jednej strony obserwujemy kontynuację ożywienia, a z drugiej inflacja jest bardzo niska i - zdaniem Belki - zapewne dalej taka pozostanie.

Jak zaznaczył Belka w okresie wyraźnego przyspieszenia gospodarki na ogół nie łagodzi się polityki pieniężnej, ale zaskakująco niska inflacja oznacza, że realna stopa procentowa rośnie.

Latem inflacja może spaść poniżej zera

Pytany o groźbę deflacji odpowiedział, że w którymś z miesięcy, np. letnich, inflacja może przejściowo (...) spaść poniżej zera. - Ale tego nie traktowałbym jako deflacji - zastrzegł.
W komunikacie po posiedzeniu RPP napisano, że w najbliższych kwartałach prawdopodobna jest kontynuacja stopniowej poprawy koniunktury, a presja inflacyjna pozostanie bardzo niska.

Decyzja o stopach procentowych w lipcu

"Rada podtrzymuje ocenę, że stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione do końca trzeciego kwartału br." – wskazano w komunikacie.

REKLAMA

Według Rady,  pełniejsza ocena perspektyw polityki pieniężnej i ewentualnego dostosowania poziomu stóp procentowych będzie możliwa po zapoznaniu się z napływającymi informacjami, w tym lipcową projekcją NBP.

RPP potwierdza: wzrost PKB przez inwestycje i konsumpcję
RPP zwróciła uwagę w komunikacie, że w Polsce, w pierwszym kw. tego roku, wzrost PKB przyspieszył do 3,4 proc. rdr, a więc w tempie zbliżonym do przewidywanego w marcowej projekcji banku centralnego. Do przyspieszenia wzrostu gospodarczego przyczynił się wzrost dynamiki inwestycji oraz popytu konsumpcyjnego.
"Ożywienie gospodarcze stopniowo przekłada się na sytuację na rynku pracy. Według BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności - PAP) w I kw. 2014 r. wzrosła dynamika liczby pracujących w gospodarce. Sprzyjało to stopniowemu spadkowi bezrobocia, które pozostało jednak na podwyższonym poziomie. Nadal podwyższone bezrobocie ogranicza presję płacową w gospodarce" - napisano.

RPP zauważa ostre obniżenie inflacji poniżej wszystkich prognoz i założeń
Ponadto RPP wskazała, że w kwietniu inflacja CPI obniżyła się istotnie poniżej oczekiwań z marcowej projekcji i wyniosła 0,3 proc., pozostając wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Obniżyły się również wszystkie miary inflacji bazowej. Towarzyszył temu dalszy spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz obniżenie się oczekiwań inflacyjnych.
Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosi 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., a redyskonta weksli 2,75 proc.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej