Rynek edukacyjny: uczelnie coraz ostrzej konkurują o maturzystów
Absolwenci szkół średnich są dziś w korzystnej sytuacji, bo z powodu niżu demograficzne mają więcej szans, by dostać się na upatrzone studia.
2014-06-15, 12:23
Posłuchaj
Uczelnie zabiegają o kandydatów, proponując im m.in. coraz lepsze warunki studiowania, a tymczasem rośnie grupa osób, która wcale nie zamierza podejmować dalszej edukacji.
– Uczelnie rzeczywiście coraz bardziej zabiegają o studentów, bo to jest warunek ich istnienia, a maturzyści stają się coraz bardziej wybredni i świadomi tego, z jak ważnymi konsekwencjami wiąże się decyzja o wyborze studiów, albo też podjęcie decyzji, by nie studiować. Mam wrażenie, że taka grupa osób rośnie – mówiła w PR 24 Anna Wdowińska-Sawicka z wydawnictwa „Perspektywy”, przygotowującego ogólnopolski rankingi szkół wyższych.
Skąd czerpać informacje
Maturzyści szukają informacji na temat możliwości studiowania przeglądając strony internetowe uczelni, czytają opinie na forach internetowych, uczestniczą w dniach otwartych organizowanych przez szkoły. Przydatne informacje znajdą też na portalu wydawnictwa „Perspektywy”, na którym zgromadzona jest baza m.in. z rankingami uczelni, zasadami rekrutacji, informacjami o stażach, czy o przedsiębiorcach współpracujących ze szkołami wyższymi.
MNiSW się spóźnia – obiecanego portalu nie ma
Do tej pory nie ruszył natomiast, zapowiadany od dłuższego czasu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego portal, na którym miałyby znajdować się najistotniejsze dane o uczelniach z całego kraju, a także wszelkie inne przydatne informacje, m.in. na temat ocen kierunków studiów, wystawianych przez Polską Komisję Akredytacyjną. Portal miał być gotowy do końca maja i służyć pomocą już tegorocznym maturzystom, ale, jak podaje ministerstwo, z przyczyn technicznych, jeszcze nie działa. Łukasz Szelecki, rzecznik ministerstwa zapewnia jednak, że portal na pewno powstanie. Pytanie brzmi – kiedy? I czy tegoroczni absolwenci zdążą z niego skorzystać.
REKLAMA
Kogo brakuje na rynku pracy
Jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez absolwentów przy podejmowaniu decyzję na temat studiów są realia dotyczące rynku pracy.
Anna Wdowińska-Sawicka przypomina, że cały czas brakuje informatyków. W związku z tym, już na studiach, nie mają oni problemów ze znalezieniem pracodawców, którzy przyjmą ich na staż, a zarobki informatyków, od początku drogi zawodowej, mogą sięgać grubo powyżej średniej krajowej.
Studia techniczne to na pewno dobry i opłacalny wybór i dlatego coraz absolwentów właśnie na nie się.
Jednak w praktyce okazuje się, że nie wszyscy absolwenci kierunków technicznych łatwo otrzymają zatrudnienie na takich warunkach, które byłyby dla nich zadowalające. – Wydawałoby się, że potrzebujemy specjalistów od energetyki, bo polski system energetyczny wymaga gruntownej przebudowy, a jednak absolwenci tej specjalności wcale nie mogą liczyć na takie warunki, jakich spodziewają się, kiedy podejmują studia – podaje przedstawicielka wydawnictwa „Perspektywy”.
REKLAMA
gr
REKLAMA
REKLAMA