Raport: Polska przyciąga zagranicznych inwestorów

2014-06-25, 15:00

Raport: Polska przyciąga zagranicznych inwestorów
Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.Foto: fot. SXC

Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie i 5. w Europie w raporcie o najbardziej atrakcyjnych krajach do inwestowania w latach 2014 - 2016. Ankietę przeprowadza wśród szefów globalnych korporacji Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. Konferencja przygotowuje też coroczny raport światowych inwestycji.

Posłuchaj

O zagranicznych inwestycjach mówił w Radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości prof. Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. bezpośrednich inwestycji zagranicznych /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

World Investment Report to najważniejsza światowa publikacja, dotycząca bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jej wyniki za 2013 rok pokazują co prawda spadek napływu inwestycji do Polski, choć nie do końca jest to prawdą – tłumaczy ekspert ONZ ds. bezpośrednich inwestycji zagranicznych, prof. Zbigniew Zimny. – Gdyby popatrzeć na tradycyjny miernik wyników danego kraju w przyciąganiu inwestycji, to w 2013 roku nie jest on zbyt dobry, ponieważ odnotowano odpływ inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Wynika to jednak z kilku dużych transakcji finansowych nie mających nic wspólnego z napływem inwestycji produkcyjnych, które należało odjąć od inwestycji napływających do Polski. Księgowo wyszło to słabo, ale w rzeczywistości do Polski napłynęło 6 - 7 mld dolarów inwestycji. Jest to najlepszy wynik w Europie Środkowo-Wschodniej.

Nowi chętni do inwestowania w Polsce

Iwona Chojnowska-Haponik z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych potwierdza, że zainteresowanie inwestorów zagranicznych Polską jest ciągle bardzo duże. – Od początku roku Agencji udało się przekonać aż 20 firm do zainwestowania w naszym kraju. Wartość wszystkich projektów, które będą zrealizowane w ciągu najbliższych kilku lat, przekracza 1,5 mld euro. W związku z tymi inwestycjami powstanie w Polsce ponad 5 tysięcy nowych miejsc pracy.

Flagowa inwestycja Volkswagena

Największa, flagowa inwestycja firmy Volkswagen, jest to reinwestycja o wartości 800 mln euro i planowanym zatrudnieniu 2300 osób. Ta inwestycja może przyciągać innych inwestorów z sektora motoryzacyjnego, a także z sektorów kooperujących z tym sektorem.

Najwięcej inwestycji w sektorze usług dla biznesu

W ostatnich latach najwięcej inwestycji zagranicznych powstaje u nas w sektorze usług dla biznesu, czyli najbardziej zaawansowane usługi, w wielu językach. Centra te zaczęły się tworzyć na początku lat dwutysięcznych, powstało ich prawie 500.

Dynamiczny wzrost zatrudnienia

Ta branża bardzo dynamicznie zwiększa zatrudnienie. Jak mówi prof. Zbigniew Zimny: - Te centra pod względem zatrudnienia rosły15 - 20% rocznie w czasie kryzysu i rosną nadal. 90 - 95% pracowników tych centrów to są absolwenci wyższych uczelni. Te centra stwarzają duży popyt na młodych absolwentów uczelni, co ma olbrzymie znaczenie w kryzysie, bo dają miejsca pracy.

Inwestorów przyciągają Specjalne Strefy Ekonomiczne

Liderami w przyciąganiu inwestorów są województwa: wielkopolskie i mazowieckie. Przyciągają też Specjalne Strefy Ekonomiczne, bo aż 40% inwestycji pozyskanych w ostatnim czasie powstanie właśnie w SSE.

Inwestorzy doceniają też stabilność gospodarczą kraju, dobrze wykwalifikowaną kadrę czy też dobrze rozwijające się sektory przemysłowe.

Karolina Mózgowiec, ut

Polecane

Wróć do strony głównej