Zmiany na opakowaniach produktów. Czego będzie można się dowiedzieć z etykiety?

2014-07-01, 11:12

Zmiany na opakowaniach produktów. Czego będzie można się dowiedzieć z etykiety?
. Foto: Glow Images/East News

Ile soli jest w produkcie, czy zawiera on substancje alergenne i skąd pochodzi - między innymi takie informacje będą musiały znaleźć się na etykiecie produktu. Nowe unijne wymagania wejdą w życie już w grudniu tego roku.

Posłuchaj

O zmianach dotyczących opakowań żywności mówił w Radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Branże spożywcze od kilku miesięcy przygotowują się do wprowadzenia nowych, bardziej czytelnych etykiet ułatwiających konsumentowi świadomy wybór produktów.

Najważniejsze zmiany

- Będą to fundamentalne zmiany dla opakowań żywności. Przede wszystkim trzeba będzie dopasować czcionkę tekstów obowiązkowych, która będzie musiała mieć przynajmniej 1,2 milimetra wysokości. Są od tego odstępstwa. Na opakowaniach, które mają małe wymiary czcionka może być mniejsza, czyli 0,9 milimetra. Następna bardzo ważna rzecz, to znakowanie alergenów. W tekście składu produktu musi być wyraźnie wyróżnione: albo pogrubioną czcionką, albo specjalnym rodzajem czcionki i powiększoną, informacja na temat danego alergenu. Od grudnia 2016 roku wszyscy producenci żywności będą musieli umieszczać na swoich opakowaniach tabele wartości odżywczych, które będą zawierały sześć głównych składników. Wszyscy konsumenci będą mogli przeczytać, ile w produkcie jest danego składnika na 100 g – wymienia zmiany Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Potrzebne będą większe opakowania?

Producenci żywności obawiają się, że rozmiary opakować, aby zmieścić wszystkie obowiązkowe informacje, będą musiały zostać powiększone.

Jak wyjaśnia Gantner, wprowadzono przepis, który mówi o tym, że wszystko, co nieobowiązkowe nie może wpływać na powierzchnię obowiązkową.

Problemy z interpretacją przepisów

Bardzo wiele zastrzeżeń Inspekcji Kontroli Handlowej budzi właśnie oznakowanie opakowań, nawet nie sama jakość produktów. Są to najczęstsze błędy popełniane przez polskich producentów żywności.

- Błędy te głównie wynikają z niewiedzy. Nowe prawo, które miało uprościć i ujednolicić zasady znakowania żywności, okazało się niestety jeszcze bardziej skomplikowane w stosowaniu. Pewnie wielu przedsiębiorców będzie miało problemy, żeby właściwie zinterpretować niektóre zapisy – mówi Gantner. - Co ciekawe ciągle nie ma jeszcze pełnej listy i pytań i odpowiedzi, która jest przygotowywana przez Komisję Europejską, dotyczących interpretacji tych zapisów – dodaje.

Czas goni

Producenci, którzy nie rozpoczęli jeszcze pracy nad nowymi opakowaniami, powinni zrobić to jak najszybciej. Ze starych opakowań, jak wyjaśnia Gantner, będzie można bowiem korzystać tylko do wyczerpania zapasów.
Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek umieszczania na produktach informacji o kraju pochodzenia żywności. Te wszystkie zmiany mają służyć ochronie zdrowia i interesów nas - konsumentów.
Elżbieta Mamos, awi

Polecane

Wróć do strony głównej