KE: dostawy gazu do Europy „normalne”

Bruksela uspokaja, że nie widzi zakłóceń w tranzycie rosyjskiego gazu do Europy. Komisja Europejska została poproszona o odniesienie się do ostatniej wypowiedzi premiera Rosji na temat sytuacji na Ukrainie.

2014-07-03, 14:23

KE: dostawy gazu do Europy „normalne”
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Rzeczniczka Komisji ds. energii Sabine Berger (IAR): Obecnie tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy jest normalny. Jesteśmy w kontakcie z obiema stronami. W zeszłym tygodniu ukraiński minister Jurij Prodan zaproponował, aby grupa unijnych ekspertów monitorowała tranzyt gazu, by na tej podstawie móc walczyć z tego typu zarzutami. Oczekujemy, ż
+
Dodaj do playlisty

W tekście opublikowanym na jednym z portali społecznościowych Dmitrij Miedwiediew napisał, że „jesienią nastąpi poważny kryzys gazowy”, bo Ukraina nie płaci za gaz. W czwartek minął kolejny termin, jaki Rosja dała Ukrainie na spłatę długu.

Rosja wprowadziła dla Ukrainy przedpłaty na gaz. Naftohaz pozwał Gazprom

Dostawy bez problemów

Rzeczniczka Komisji ds. energii Sabine Berger nie chciała komentować wypowiedzi rosyjskiego premiera, ale zapewniła, że Komisja nie widzi na razie problemów w dostawach. - Obecnie tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy jest normalny. Jesteśmy w kontakcie z obiema stronami - powiedziała rzeczniczka. Przypomniała, że w zeszłym tygodniu ukraiński minister Jurij Prodan zaproponował, aby grupa unijnych ekspertów monitorowała tranzyt gazu, by na tej podstawie móc walczyć z tego typu zarzutami. - Oczekujemy, że Ukraina, będzie dopełniała swoich zobowiązań dotyczących dostaw do Europy, władze Ukrainy zapewniły, że tak będą robić i nie mamy żadnych informacji, które by wskazywały, że jest inaczej - dodała Berger.

KE chce negocjować

Komisja zapewnia, że jest gotowa do kolejnej rundy negocjacji, które umożliwiłyby zakończenie sporu gazowego między Moskwą a Kijowem. Ostatnie trójstronne spotkanie w tej sprawie nie przyniosło rezultatów. Do środy dług Ukrainy wynosił około 4,5 miliarda dolarów. Od dziś należność przekracza 5 miliardów dolarów.
IAR, abo

Polecane

Wróć do strony głównej