Otyłość: od Polaków grubsi są Czesi i Anglicy. Amerykanie zaś biją wszystkich na głowę

W krajach afrykańskich marnuje się najwięcej żywności, w Ganie aż 20 proc. Największe problemy z otyłością mają nie tylko w Ameryce, ale także w Wenezueli, Syrii, RPA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Meksyku i Jordanii. Takie wnioski płyną z raportu Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności.

2014-07-10, 11:16

Otyłość: od Polaków grubsi są Czesi i Anglicy. Amerykanie zaś biją wszystkich na głowę
Otyłość jest chorobą naszych czasów. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

23 proc. populacji Polaków cierpi na otyłość. Znaleźliśmy się na 9 miejscu wśród krajów europejskich pod względem ludzi otyłych. Grubsi od nas są Czesi i Anglicy – alarmuje Piotr Gill / Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Pod względem  bezpieczeństwa żywności Polska znajduje się na 26. miejscu wśród 109 badanych krajów. Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności opracowuje Economist Inteligence Unit wykorzystując dane ONZ, Światowej Organizacji Zdrowia i Banku Światowego. Raport zaś powstaje na zlecenie firmy DuPont.

Polska robi postępy

Polska ma stale miejsce w rankingu. – Nasz kraj nie zmienił swojej pozycji w zestawieniu z 2014 roku – wyjaśnia dyrektor generalny firmy DuPont Polska Piotr Gill. Co nie oznacza jeszcze, że sytuacja w naszym kraju się nie zmieniała. Indeks pokazuje, że jest trochę lepiej. – Polska w tym roku dostała więcej punktów w Indeksie. Zyskaliśmy 72,7 punktów, o 1,8 punktu więcej niż przed rokiem – wylicza przedstawiciel DuPont Polska.

Otyłość i marnowanie żywności

W ocenie poszczególnych krajów bierze się pod uwagę 28 czynników, są to m.ni. ceny, dostępność żywności, jakość i jej bezpieczeństwo.  W tym roku zostały włączone dwa nowe czynniki chodzi o straty żywności i otyłość. – Oba zagadnienia to duże wyzwania dla całej ludzkości – uważa gość.

Polska pod względem nowych czynników wypada różnie. - Zdecydowanie jeśli chodzi o straty żywności to jesteśmy w tej wyższej części Indeksu. Ten czynniki w Polsce został oceniony w skali 100 na 81,9 punktów. To oznacza, że fizyczne straty są niewielkie – zauważa rozmówca. - Jednak jeśli chodzi o otyłość wynik jest dosyć niekorzystny. Wskazuje on, że 23 proc. populacji Polaków cierpi na otyłość. Znaleźliśmy się na 9 miejscu wśród krajów europejskich pod względem ludzi otyłych. Grubsi od nas są Czesi i Anglicy – alarmuje Piotr Gill.

REKLAMA

Silne i słabe strony

Polska znajduje się w pierwsze ćwiartce zestawienia. Warto jednak zauważyć, że mamy jeszcze wiele do zrobienie. Naszymi atutami są programy rządowe oraz organizacji pozarządowych zabezpieczające żywność, dostęp rolników do finansowania  i standardy żywienia. Zdecydowanie słabo wypadamy w kategorii nakłady budżetu na badania i rozwój w rolnictwie.

Liderem są Stany Zjednoczone

Od momenty postania indeksu USA jest jego liderem. W tym roku także nie było zaskoczenia. Tuż za liderem znalazła się Austria. W pierwszej dziesiątce zaś prócz krajów europejskich i wspomnianych już Stanów Zjednoczonych znalazła się także Kanada i Singapur.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej