Pracodawco obudź się: zaraz uciekną Ci najlepsi pracownicy

Nastroje na rynku pracy wyraźnie się zmieniają - coraz więcej osób rozważa zmianę miejsca pracy, rośnie też znaczenie wynagrodzeń. Jak jednak wynika z badania "HR - zmiana klimatu", Instytutu Badawczego Randstad, tylko niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że to dla ich firm może oznaczać utratę najcenniejszych pracowników.

2014-07-17, 18:32

Pracodawco obudź się: zaraz uciekną Ci najlepsi pracownicy
Pracodawca jak niedźwiedź w zabawie dziecięcej – mocno śpi. A myszy (pracownicy) harcują...Foto: Glow Images/East News

Firmy, które nie mają wiedzy, jaki odsetek ich załogi zamierza szukać nowego pracodawcy, mogą zostać zaskoczone utratą najlepszych pracowników, gdy sytuacja gospodarcza poprawi się na tyle, by wygenerować odczuwalny na rynku wzrost zatrudnienia.

Pracodawca jak niedźwiedź w zabawie dziecięcej – mocno śpi

Czy firmy są gotowe na odpływ pracowników? Czy w pełni wykorzystują potencjał zatrudnionych osób? I jaka powinna być rola HR w całym procesie? Najważniejszym wnioskiem płynącym z badania "HR - zmiana klimatu", Instytutu Badawczego Randstad przeprowadzonego na grupie blisko 900 ekspertów HR jest fakt, że duży odsetek pracowników rozważa obecnie zmianę pracy, jednak pracodawcy zdają się nie dostrzegać jeszcze zagrożenia, jakie z takiej sytuacji może płynąć.

Ekspert: Pracownicy-pasjonaci najbardziej pożądani

REKLAMA

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Pracownicy tymczasem żądają coraz więcej…

Zdecydowana większość z nich uznała, że obecna sytuacja gospodarcza nie wpłynęła na gotowość pracowników do zmiany pracy, a nawet - że ją zmniejszyła. Niemniej jednak oczekiwania płacowe zatrudnionych rosną. Wyniki badania pokazują też, że pracownicy doceniają stabilność swojego miejsca pracy, ale porzucą je, jeśli gdzie indziej otrzymają wyższe wynagrodzenie.

Co zrobić aby w firmie zostali najlepsi?

Pomimo obecnie raczej spokojnego nastawienia ekspertów, badani przyznali jednak, że w przyszłości sytuacja ta może się zmienić. W związku z ożywieniem gospodarczym i wyraźnym zwiększeniem poziomu zatrudnienia na naszym rynku, firmy mogą się spodziewać rotacji pracowników i utraty talentów.

…podnosić wynagrodzenia, awansować, nagradzać, szkolić

Jako czynniki, które w takiej sytuacji są zdaniem badanych najbardziej skuteczne w utrzymaniu najlepszych pracowników wymieniano: wysokie wynagrodzenie - 61 proc., docenianie pomysłów - 60 proc., możliwość awansu - 59 proc., a także atrakcyjne szkolenia - 54 proc.

REKLAMA

Czy firmy w pełni wykorzystują potencjał swoich pracowników?

W czasach, gdy wnikliwie analizowana jest każda inwestycja w poszczególne stanowisko w firmie, niezwykle ważne jest dopasowanie kandydatów do wymagań pracodawców. Jak wygląda zatem poziom tego dopasowania w firmach? Raport pokazuje, że w tym aspekcie na polskim rynku pracy panuje znaczący brak spójności. Mimo, że zdecydowana większość (84 proc.) szefów i specjalistów działów HR uważa, że pracownicy w ich firmach wykonują pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami, to odpowiedzi samych zatrudnionych nie są z nimi zgodne.

W badaniu respondenci oceniali także skalę obciążeń zadaniami i wymagań stawianych pracownikom. Z ich odpowiedzi wynika, że zatrudnieni w analizowanych firmach pracują coraz ciężej, a oczekiwania wobec nich nadal rosną.

jm

REKLAMA

/

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej