W tym tygodniu Sejm wysłucha informacji o działalności NBP w 2013 r.
Prezes NBP Marek Belka przedstawi w tym tygodniu posłom sprawozdanie z działalności banku centralnego w 2013 r. - przewiduje porządek obrad najbliższego posiedzenia Sejmu. Wynik finansowy NBP w 2013 r. wyniósł zero, co było efektem umocnienia się złotego.
2014-07-22, 07:13
Jak poinformował dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk, w posiedzeniu weźmie udział prezes banku centralnego Marek Belka.
Coroczne sprawozdanie z działalności NBP jest uchwalane przez zarząd banku, a zatwierdza je Rada Polityki Pieniężnej (RPP). Prezes NBP (przewodniczący RPP) ma pięć miesięcy od zakończenia roku budżetowego, by przedstawić sprawozdanie Sejmowi.
Sprawozdanie zawiera m.in. informacje o: polityce pieniężnej, działaniach na rzecz stabilności systemu finansowego, zarządzaniu rezerwami dewizowymi czy działalności badawczej.
Jak czytamy w dokumencie, w 2013 r. polityka pieniężna NBP była prowadzona w warunkach niskiego, choć stopniowo przyspieszającego wzrostu gospodarczego na świecie, utrzymującej się ekspansywnej polityki pieniężnej głównych banków centralnych oraz kontynuacji zacieśniania fiskalnego w wielu krajach.
Cykl obniżek stóp procentowych
Wskazano też, że od stycznia do lipca 2013 r. RPP kontynuowała rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl obniżek stóp procentowych NBP. W tym okresie stopy procentowe NBP obniżono o 1,75 pkt proc., a w ramach całego cyklu obniżka sięgnęła 2,25 pkt proc. "W rezultacie stopa referencyjna NBP została obniżona z 4,75 proc. do 2,5 proc., a więc do najniższego poziomu w historii" - podkreślono.
W sprawozdaniu czytamy, iż od września do grudnia ub.r. RPP utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, gdyż oceniała, że wcześniejsze znaczące obniżenie stóp oraz ich utrzymanie na niezmienionym poziomie będzie sprzyjać ożywieniu gospodarczemu oraz stopniowemu powrotowi inflacji do celu NBP. Tymczasem w 2013 r. średnioroczna inflacja wyniosła 0,9 proc.
Wynik finansowy NBP w 2013 r. wyniósł zero
Z dokumentu wynika też, że wynik finansowy NBP w 2013 r. wyniósł zero, co było związane z umocnieniem polskiej waluty.
Pod koniec czerwca z dokumentem tym zapoznała się sejmowa komisja finansów publicznych. Przedstawił go pierwszy zastępca prezesa NBP Piotr Wiesiołek. Poinformował wówczas, że rezerwy walutowe NBP dość stabilnie rosły przez ostatnie lata. W ostatnim czasie to się jednak zmieniło, resort finansów przestał bowiem sprzedawać napływające z UE euro w NBP, a zaczął lokować je w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Wiesiołek wyjaśnił też, że wahania wielkości rezerw (wynoszą one ok. 100 mld dol.) spowodowane są przede wszystkim zmianami kursu polskiej waluty do walut obcych. - To (...) ma również największy wpływ na wynik finansowy NBP, ponieważ Narodowy Bank Polski funkcjonuje w otoczeniu płynnego kursu walutowego i w ten sposób nie wpływa na wycenę polskiej waluty na rynkach międzynarodowych - poinformował.
Ocena NIK
NIK pozytywnie oceniła działania operacyjne NBP dotyczące kształtowania płynności sektora bankowego, stóp procentowych czy pośredniego kształtowania stóp na rynku międzybankowym, a także interwencję walutową z czerwca 2013 r.
W zakresie obsługi budżetu państwa NIK również wystawiła ocenę pozytywną. Nieprawidłowości nie stwierdzono też w odniesieniu do gospodarki własnej NBP.
W konstytucji zapisano, że Rada Polityki Pieniężnej ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. Rada Polityki Pieniężnej, w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego, składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej.
Marek Belka, przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
REKLAMA
PAP, awi
REKLAMA