BIEC: zagrożenie osłabienia wzrostu gospodarczego Polski

W naszej gospodarce zagrożenie osłabienia wzrostu - wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

2014-07-28, 09:38

BIEC: zagrożenie osłabienia wzrostu gospodarczego Polski
. Foto: Glow Images/East News

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w lipcu, wzrósł o 0,5 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Pomimo ubiegłomiesięcznej poprawy, znajduje się on jednak poniżej swego szczytu z kwietnia tego roku.

- Pomimo lipcowej poprawy, wskaźnik znajduje się obecnie poniżej swego lokalnego szczytu z kwietnia br. Ponadto jego miary pomocnicze, informujące o sile wzrostu i o stopniu rozprzestrzeniania się pozytywnych lub negatywnych tendencji, już od kilku miesięcy wskazują na wytracanie impetu gospodarki - napisano w komentarzu do badania.

Do przedsiębiorstw trafia mniej zamówień

Analitycy BIEC oceniają, że najbardziej niepokoi ograniczenie tempa napływu nowych zamówień trafiających do przedsiębiorstw. Zjawisko to sygnalizują menedżerowie firm trzeci miesiąc z rzędu. Dotyczyło ono przede wszystkim zamówień od odbiorców zagranicznych, a w nieco mniejszym stopniu zamówień krajowych. Spośród eksporterów najdotkliwiej odczuwają to producenci mebli, odzieży i branża przetwórstwa ropy naftowej. Na kurczący się portfel zamówień nie wskazują przedstawiciele przemysłu samochodowego oraz producenci żywności.

Firmy nie odczuły jeszcze finansowo spowolnienia

Wolniejszy napływ zamówień oraz słabsza dynamika produkcji nie przełożyły się jeszcze na pogorszenie sytuacji finansowej firm.

- Oceny na ten temat są zbliżone do tych z przed miesiąca. Jednak już miesiąc wcześniej przedsiębiorcy uznali, że stan finansów w zarządzanych przez nich przedsiębiorstwach pogorszył się" - napisano.
- Trzy czynniki w ostatnich miesiącach wskazują na perspektywę pogorszenia staniu finansów firm w trzecim kwartale br. Są to: rosnące koszty utrzymywania zapasów, wzrost jednostkowych kosztów pracy oraz deflacja cen producentów - dodano.

IAR/PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej