Eksperci: prorodzinne i senioralne propozycje premiera trafne, ale mało realne
Trafne ale trudne do zrealizowania. Tak propozycje premiera w sprawie polityki prorodzinnej oraz waloryzacji rent i emerytur ocenia ekspert Uniwersytetu III Wieku.
2014-08-27, 16:31
Posłuchaj
Irena Koszewska z SGH mówi, że przy dotychczasowej waloryzacji emeryci nie zyskaliby nic z powodu deflacji, natomiast ustalenie waloryzacji procentowej z uwzględnieniem kwoty granicznej może dać im realną korzyść, szacuje, że będzie to średnio 30 złotych na każdego emeryta. W ocenie Ireny Koszewskiej jest to plus dla rządu.
Donald Tusk obiecuje zmiany w waloryzacji emerytur i rent. Będzie podwyżka w 2015 r. >>>
Premier zaproponował też zwrot ulgi na dziecko tym rodzinom, które nie mogą jej wykorzystać z powodu niskich dochodów, oraz podwyższenie ulg na kolejne dzieci w rodzinie.
Ekspertka Uniwersytetu III Wieku ma wątpliwości, czy będzie to skutecznie zwiększało chęć posiadania dzieci w dłuższej perspektywie. Jednak w krótkim czasie może spowodować wzrost dzietności - podobnie jak wydłużenie urlopów macierzyńskich do roku - mówi Irena Koszewska.
REKLAMA
Donald Tusk: o 20 proc. większe ulgi na 3 i kolejne dziecko >>>
Zaznacza, że w pierwszym okresie takie zmiany są wyczekiwane i decydują się na skorzystanie z nich przede wszystkim te osoby, które dobiegają wieku granicznego pod względem możliwości urodzenia dziecka.
Irena Koszewska uważa, że propozycje premiera są korzystne i dla seniorów, i rodzin z dziećmi, ale premierowi trudno może być przekonać parlamentarzystów, zwłaszcza opozycyjnych do sfinansowania takich wydatków z budżetu.
Źródło: Sejm/x-news
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA