Zimą niektóre kraje Unii będą miały kłopoty z gazem. Przez Ukrainę

W przypadku mroźnej zimy, niezależnie od rosyjskich dostaw gazu do Europy, część krajów Unii może mieć gazowe problemy. A to za sprawą niedostatecznych zapasów tego paliwa na Ukrainie.

2014-09-01, 16:00

Zimą niektóre kraje Unii będą miały kłopoty z gazem. Przez Ukrainę
Ukraina posiada 12 podziemnych magazynów zlokalizowanych na terenie całego kraju.Foto: Glow Images/East News

Jak poinformowało europejskie Stowarzyszenie Operatorów Podziemnych Magazynów Gazu, ukraińskie magazyny gazu na koniec sierpnia były pełne tylko w połowie.

Bez zapasów w magazynach dostawy rurociągami mogą nie wystarczyć

Co to oznacza? Problemy mogą pojawić się w przypadku mroźnej aury. Wtedy bowiem użytkownicy gazu potrzebują go więcej niż są w stanie przesłać główne gazociągi. Jednak aby można było uzupełnić niedobory, konieczne jest wypełnienie magazynów. I z tym Ukraina ma problem. Część krajów zwłaszcza Słowacja, Austria i Bułgaria mogą więc ucierpieć.

Ukraina ma wypełnione magazyny gazu tylko w ok. 50 procentach

W sumie Ukraina może w swoich magazynach gazu zgromadzić niespełna 15,69 mld m3 gazu. Obecnie surowca jest znacznie mniej - około 7,7 mld m3. Wypełnienie wynosi więc około 49,11 proc.

Warto przy okazji pokazać jak sytuacja w magazynach gazu wygląda w innych krajach UE.

Brak zapasów uderzy w Węgry

Łącznie „unijne” magazyny gazu mogą pomieścić około 71 mld m3 surowca. Ich wypełnienie na koniec sierpnia wynosiło 88,29 proc. Byłoby ono wyższe, gdyby nie Węgry. Kraj nad Balatonem miał wypełnione magazyny w zaledwie 54,75 proc. Oznacza to, że w magazynach Budapeszt miał nieco ponad 1,84 mld m3 surowca. Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowania na gaz Węgier było to stosunkowo bardzo mało.

Polska ma zapasy prawie 93-procentowe

Dla porównania według Gaz Infrastructure Europe Polska miała wypełnione magazyny w 93,05 proc.

Także Niemcy, które dysponują w Unii największymi podziemnymi magazynami gazu - o łącznej pojemności niemal 19,6 mld m3 gazu miały dobrze zaopatrzone zbiorniki. Były one na koniec ubiegłego miesiąca wypełnione w 89,74 proc.

Dariusz Malinowski

/

Polecane

Wróć do strony głównej