Unia wstrzymuje rekompensaty dla producentów sera. Wszystko przez Włochów

2014-09-24, 15:39

Unia wstrzymuje rekompensaty dla producentów sera. Wszystko przez Włochów
Włoski ser permigiano.Foto: Glow Images/East News

Wsparcie dla producentów sera, dotkniętych przez rosyjskie embargo, zatrzymane. Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła w środę decyzję o zamknięciu wypłat na prywatne przechowywanie towarów z powodu nieprawidłowości w składanych wnioskach. Tym razem zawiniły Włochy.

Posłuchaj

KE wstrzymała wsparcie dla producentów sera - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

– Komisja Europejska zatrzymała system prywatnego przechowywania sera ze względu na niewspółmierne wartości odnotowane w regionach, które tradycyjnie nie eksportują znacznych wielkości do Rosji - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite.

87 proc. wniosków pochodziło z Włoch

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł UE wynika, że w pierwszym tygodniu obowiązywania programu 87 proc. wniosków ws. przechowywania sera pochodziło z Włoch, które nie są wielkim eksportem tego produktu do Rosji.

W Unii trwa spór o nowe dopłaty za embargo. Polacy bez szans>>>

KE chce zapobiec takiej sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku owoców i warzyw, gdzie środki na wsparcie dla rolników szybko się wyczerpały, a prawie 90 proc. zgłoszeń o rekompensaty pochodziło z Polski.

KE ustaliła, że limit dopłat do przechowywania sera obejmie 155 tys. ton, tymczasem Włosi w pierwszym tygodniu zgłosili zapotrzebowanie na 74 tys. ton. Dla porównania z Polski wnioski dotyczyły dopłat do jedynie 60 ton.

Biorąc pod uwagę dane dot. eksportu sera do Rosji w ostatnich latach najbardziej dotknięte rosyjskim embargiem zostały Finlandia, Łotwa, Litwa i Estonia. Z tych państw pochodzi 75 proc. unijnej sprzedaży sera do Rosji. Znaczącymi jego eksporterami były również Niemcy, Holandia oraz Polska.

Na początku września Bruksela przyjęła pakiet mający na celu pokrycie kosztów prywatnego przechowywania masła, odtłuszczonego mleka w proszku oraz niektórych serów. Wnioski w tej sprawie napłynęły jednak głównie z regionów, w których - jak podkreśla Komisja - tradycyjnie nie produkuje się serów eksportowanych w dużych ilościach do Rosji.
Wcześniej Bruksela zawiesiła wsparcie dla producentów warzyw i owoców, które się szybko psują. Środki na ten cel bowiem wyczerpały się głównie w wyniku licznych wniosków napływających z Polski.

IAR/PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej