Firmy mają problem: gdzie ulokować nadwyżki finansowe
Oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat dla firm staje się coraz mniej atrakcyjne - wynika z kwartalnego zestawienia Comperii.pl „Bankowy radar MSP”.
2014-10-30, 20:32
Posłuchaj
– Oprocentowanie nie przekracza 3 proc., a zazwyczaj jest ono w granicach 1-2 proc. - mówił na antenie Polskiego Radia 24, Mikołaj Fidziński z Comperii.pl.
To wynik rekordowo niskich stóp procentowych. I jak dodaje ekspert, na razie nie ma co liczyć na działania banków w kierunku uatrakcyjnienia oszczędzania.
Alternatywa: fundusze i obligacje
Alternatywą dla nadwyżek finansowych firm mogą być fundusze inwestycyjne oraz obligacje. Jednak, jak zauważa M. Fidziński, produkty oszczędnościowe dla firm nigdy nie cieszyły się wielką popularnością. Z drugiej strony, nie takie jest przeznaczenie przedsiębiorstw, aby swoje oszczędności deponować, a raczej inwestować.
Niskie lokaty, ale i niskie odsetki od kredytów
I tu pojawia się szansa, bo razem ze spadkiem oprocentowania lokat czy rachunków oszczędnościowych, spada oprocentowanie kredytów, zarówno inwestycyjnych jak i tych na działalność bieżącą. To powinno cieszyć tych, którzy kredyty już zaciągnęli.
REKLAMA
Ale uwaga na marże i prowizje
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm, które dopiero o tym myślą, bo w związku ze spadkiem stóp procentowych, banki chcąc nadrobić straty, podnoszą np. marże lub koszty prowizji.
Błażej Prośniewski
REKLAMA