Strony internetowe instytucji publicznych będą dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych

Od 1 czerwca przyszłego roku serwisy internetowe instytucji publicznych powinny być dostosowane do międzynarodowych standardów WCAG 2.0.

2014-12-22, 12:44

Strony internetowe instytucji publicznych będą dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych
Klawiatura dla niewidomych. Foto: Flickr.com/holisticmonkey

Posłuchaj

O dostosowywaniu stron internetowych do potrzeb niewidomych mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Drozda, koordynator projektu „Serwis www bez barier" ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Chodzi o dostępność stron dla wszystkich użytkowników Internetu, także osób niepełnosprawnych, tłumaczy Łukasz Drozda, koordynator projektu „Serwis www bez barier" ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

- Dostępność ma dwa wymiary: treściowy i techniczny. Chodzi o to, żeby te treści były zrozumiałe dla wszystkich osób, również dla osób starszych, dopiero rozpoczynających korzystanie z komputera, czy też ludzi z niepełnosprawnością intelektualną. Z drugiej strony chodzi także o ten wymiar techniczny, który na ogół kojarzymy z osobami niewidomymi, ale również takimi, które mają dysfunkcję narządu ruchu. Nie zawsze mamy świadomość tego, że niektóre osoby korzystają z komputera w inny sposób, bez użycia myszki, korzystając ze skrótów klawiszowych – wyjaśnia Łukasz Drozda.

Proste rozwiązania, pomagają korzystać ze strony

Chodzi o stosowanie prostych rozwiązań przy projektowaniu stron.

- Przede wszystkim dbamy o to, żeby strony dały się nawigować z poziomu klawiatury, aby nie umieszczać na nich za dużo zbędnych grafik, a jeżeli już je umieszczamy – to stosujemy teksty alternatywne (opisujące to, co na grafice się znajduje – przyp. red.). W momencie, kiedy osoba niewidoma przegląda stronę internetową, robi to za pomocą czytnika treści. Tenże syntezator mowy odczytuje treści, które pojawiają się na stronie i zamiast obrazka czyta tekst alternatywny. Pamiętamy też, że osoby niesłyszące bądź osoby niewidome zupełnie inaczej odbierają pliki wideo – mówi ekspert.

REKLAMA

Czas na likwidację wykluczenia cyfrowego osób niepełnosprawnych >>>

Dużo instytucji publicznych czeka z dostosowaniem swoich serwisów internetowych do ostatniej chwili. ​​

Karolina Mózgowiec, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej