Polacy coraz chętniej łączą wyjazdy na ferie z nauką języka
Zagraniczne wyjazdy na ferie zimowe coraz częściej łączone są z nauką języka obcego. Powodzeniem cieszą się podróże do Francji i Hiszpanii oraz na Maltę, gdzie temperatury są wyższe niż w Polsce, a dodatkowo można uczyć się języka angielskiego, hiszpańskiego czy włoskiego.
2015-01-18, 12:30
Na znaczeniu zyskują także, szczególnie wśród osób dorosłych, wyjazdy edukacyjne do Stanów Zjednoczonych.
– W porównaniu z zeszłym rokiem obserwujemy wzmożone zainteresowanie wyjazdami połączonymi z nauką języka obcego – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Piotr Majdan, dyrektor generalny organizującej tego rodzaju podróże firmy Education First. – Poza językiem angielskim i standardowymi kierunkami, którymi są Cambridge, Oxford, Londyn w Wielkiej Brytanii, dużym zainteresowaniem cieszą się Paryż i Barcelona, czyli języki francuski oraz hiszpański. W okresie ferii, kiedy w Polsce mamy niskie temperatury, popularnością cieszy się również Malta, gdzie jest ponad 20 st. Celsjusza.
USA coraz bardziej popularne
Mimo że jeżeli chodzi o języka angielskiego głównym kierunkiem pozostaje Wielka Brytania, to coraz chętniej wybierane są także Stany Zjednoczone. Na wyjazd za ocean decydują się nie tylko osoby młode.
– Chętnie wyjeżdżają również dorośli, którzy po okresie poświątecznym zauważają, że mają jeszcze dosyć dużo niewykorzystanego urlopu i chcą go spędzić produktywnie. Zamiast kolejnych wakacji w Egipcie wybierają zatem pobyt w Stanach Zjednoczonych, gdzie spędzają od dwóch do czterech tygodni – precyzuje Majdan. – Wynika to z tego, że chcą połączyć przyjemne z pożytecznym i polepszyć swoje szanse zawodowe, ucząc się języka.
REKLAMA
Według dyrektora generalnego Education First rezerwacje tego rodzaju podróży są przez Polaków dokonywane z coraz większym wyprzedzeniem.
– Nasze szkoły przyjmują studentów z całego świata, Polacy konkurują w nich o miejsce z Niemcami, Hiszpanami, Francuzami i Norwegami – wskazuje Piotr Majdan. – Ale widzimy, że to się zmienia – w tym sezonie mieliśmy bardzo dużo rezerwacji już przed świętami. Zdarzało się jednak, że musieliśmy odmawiać, bo nie mieliśmy już wolnego miejsca w szkole.
Nie tylko w Polacy
Wyjazdy połączone z nauką języka są bardzo popularne np. wśród Niemców czy Skandynawów
– Młodzi Norwegowie, Szwedzi i Finowie wyjeżdżają na kurs językowy, uczą się, wracają i kontynuują naukę języka w szkole – zauważa Majdan. – Podróżują także po kilka razy w ciągu sezonu. Na wypoczynek połączony z nauką przeznaczają często całe wakacje, czyli do dwunastu tygodni.
REKLAMA
Kierunki wyjazdów wybierane przez Polaków nie różnią się przy tym zasadniczo od tych, na które decydują się Niemcy. W krajach skandynawskich, z uwagi na wyższą zamożność tamtejszych społeczeństw, chętniej natomiast są wybierane bardziej egzotyczne, ale i droższe, destynacje. Oni uczą się np. hiszpańskiego na plażach Kostaryki.
Zainteresowanie intensywną nauką języków obcych rośnie w krajach rozwijających się na innych kontynentach. W Ameryce Południowej są to przede wszystkim Wenezuela, Kolumbia i Brazylia, w Azji – Japonia i Wietnam.
– W Japonii nie ma jeszcze takiej świadomości, że język angielski jest potrzebny do sukcesu zawodowego. Duże przedsiębiorstwa japońskie operują po japońsku w swoim własnym kraju, stąd wielkiej potrzeby znajomości innych języków jeszcze nie ma. To się jednak powoli zmienia i młodzi Japończycy często wyjeżdżają za granicę nie tylko po to, żeby zwiedzać Europę, lecz także po to, by nauczyć się języka – mówi Majdan.
REKLAMA
REKLAMA