KRK: nowelizacja ustawy o komornikach to dobry ruch

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komornikach. - Postulowaliśmy zmianę tej ustawy już od dłuższego czasu. Chodzi przede wszystkim o dysproporcje dotyczące wpływu spraw do poszczególnych kancelarii - mówi w PR24 Krzysztof Przybyłowicz z Krajowej Rady Komorniczej.

2015-02-23, 19:16

KRK: nowelizacja ustawy o komornikach to dobry ruch
mat. ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komornikach. - Postulowaliśmy zmianę tej ustawy już od dłuższego czasu. Chodzi przede wszystkim o dysproporcje dotyczące wpływu spraw do poszczególnych kancelarii - mówi w PR24 Krzysztof Przybyłowicz z Krajowej Rady Komorniczej/Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Średni wpływ do kancelarii to ok. 1500- 2000 spraw rocznie. Po uwolnieniu możliwości wyboru komornika, pojawiły się kancelarie, do których roczny wpływ sięgał 200 tys. spraw. Problem ze skutecznoscią pojawił się równocześnie. Okazało się, że średnie kancelarie są dużo bardziej skuteczne. Ich skuteczność sięga 30 proc. Natomiast skuteczność "mega" kancelarii oscyluje na poziomie 10-11 proc., średnia skuteczność to 22 proc. Ta ustawa ma to zmienić - mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak będą działać komornicy

Zgodnie z ustawą komornik wybrany przez wierzyciela odmawia wszczęcia egzekucji, jeżeli w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy; wpływ wszystkich spraw w roku przekroczył 5 tys. i skuteczność egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35 proc. lub też gdy wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 tys.

Cel: poprawa skuteczności

- Trudno sobie wyobrazić, że ktoś załatwia 1000-1500 spraw dziennie. Istotne jest to, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym, a nie przedsiębiorcą. Osiągnięcie skuteczności na poziomie 30 proc. będzie możliwa tylko wtedy, kiedy te sprawy powrócą do obszaru właściwości poszczególnych komorników. Jest zrozumiałe, że komornik, który działa w obszarze własnej właściwości - tzw. rewirach komorniczych - ma większy kontakt z dłużnikiem - dodaje Krzysztof Przybyłowicz.

Cel drugi: poprawa wizerunku

Krajowa Rada Komornicza ma zamiar wprowadzić kodeks dobrych praktyk. - Co roku odbywa się dzień otwartych drzwi. W ubiegłym roku było to 20 listopada. Każdy mógł przyjść do kancelarii komorniczej. Dowiedzieć się, jak funkcjonują komornicy, jak to działa, co im grozi, ewentualnie co im nie grozi. Ta akcja cieszy się dość sporym powodzeniem - opowiada.

REKLAMA

Dominik Olędzki,mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej