BGK: pożyczki na własny biznes bez zbędnych formalności
Żeby pomóc osobom wchodzącym na rynek pracy, resort pracy razem z BGK, realizują rządowy program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie. Dzięki niemu absolwenci, studenci i osoby bezrobotne mogą otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w postaci preferencyjnych pożyczek.
2015-03-12, 19:20
Posłuchaj
Pożyczki w ramach Programu udzielane są przez działających na terenie całego kraju pośredników finansowych. Ich listę można znaleźć na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl. Sam proces ubiegania się o pożyczkę jest bardzo prosty. Przede wszystkim należy wypełnić wniosek.
‒ Wniosek zawiera elementy biznesplanu, tzn. że osoba ubiegająca się o pożyczkę musi przewidzieć jaki to będzie biznes, jakie będą koszty jego prowadzenia, jaka będzie dochodowość. Te wszystkie aspekty przyszłej działalności oceniane są przez pośredników finansowych, w kontekście zdolności kredytowej do spłaty pożyczki ‒ wyjaśnia Anna Gajewska, dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK.
Formy zabezpieczenia pożyczki: poręczenie…
Standardowym zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest weksel własny, który pożyczkobiorca składa przy podpisywaniu umowy. Ale oprócz weksla wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie, jednak jego formę pożyczkobiorca może wybrać.
‒ Jeżeli przyszły przedsiębiorca wybrał jako zabezpieczenie formę poręczenia, to poręczyciel musi przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. Musimy też wiedzieć, jakie ma on zobowiązania, np. czy ma kredyty bądź pożyczki. Musi być informacja o tym. Poza tym potrzebny jest dowód osobisty, zgoda współmałżonka czyli standardowe dokumenty ‒ tłumaczy Agnieszka Budzińska z Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.
REKLAMA
… albo hipoteka na nieruchomości
Dodatkowym zabezpieczeniem może też być hipoteka na nieruchomości, która należy do pożyczkobiorcy albo do osoby trzeciej.
‒ W tym wypadku wymagany jest akt własności, a jeżeli jest to osoba trzecia, to zgoda tej osoby. Konieczne jest też podanie numeru księgi wieczystej, żeby można było sprawdzić te dane i oczywiście dowód osobisty. Operat szacunkowy nie jest wymagany w każdym przypadku, ponieważ wartość niektórych nieruchomości do ustanowienia hipoteki przekracza wartość pożyczki. Dlatego wówczas wystarczy samo oświadczenie, które później jest weryfikowane. Co nie obciąża dodatkowym kosztem pożyczkobiorcy ‒ podkreśla ekspertka z Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.
Uproszczone procedury przyznawania pożyczki
Zresztą taki jest cel, aby proces ubiegania się o pożyczkę w ramach programu Pierwszy biznes – wsparcie w starcie był jak najprostszy
‒ Nie wymagamy dodatkowego biznesplanu, tylko elementy tego biznesplanu zostały włożone do wniosku. Założyliśmy też, że przede wszystkim będą to oświadczenia pożyczkobiorców. Tam gdzie będą wymagane zaświadczenia, np. z powiatowego urzędu pracy, że dana osoba jest osobą bezrobotną, to wówczas musi być to zaświadczenie. Ale generalnie potrzebny jest wniosek i oświadczenia, i tylko tam, gdzie jest to konieczne oświadczenia ‒ dodaje Anna Gajewska z BGK.
REKLAMA
Pożyczkobiorca może też skorzystać z konsultacji u pośredników finansowych, w czasie których dowie się, jak skompletować niezbędne dokumenty. Pożyczka zaś jest udzielana z reguły w ciągu 14 dni od momentu złożenia wszystkich dokumentów.
Sylwia Zadrożna, mb
REKLAMA