NIK: w walce z nielegalnym hazardem państwo jest bezradne. Resort finansów się z tym zgadza

Państwo bezradne w walce z łamiącymi prawo firmami bukmacherskimi. Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się praktycznemu działaniu ustawy hazardowej z 2010 roku, która od 2011 umożliwiła hazard w Internecie. Ministerstwo Finansów zgadza się z NIK w sprawie walki z hazardem.

2015-03-13, 18:17

NIK: w walce z nielegalnym hazardem państwo jest bezradne. Resort finansów się z tym zgadza
Hazard. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski: Służba Celna nie jest w stanie zapobiec nielegalnym zakładom i reklamowaniu ich przez firmy, których siedziby są za granicą (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prawo to jest nagminnie łamane przez zagraniczne firmy bukmacherskie, z których usług korzystają Polacy. Wiele wskazuje na to, że opanowały one nawet 90 proc. rynku zakładów bukmacherskich. Ich liczba od 2012 roku wzrosła dwukrotnie.

Izba przypomina, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy hazardowej, zezwalającej na zawieranie zakładów wzajemnych w Internecie, walka z nielegalnymi firmami bukmacherskimi miała być sztandarowym zadaniem Służby Celnej.
W kontrolowanym okresie - od stycznia 2010 do października 2014 celnicy prowadzili 252 postępowania przygotowawcze w sprawach o przestępstwa skarbowe w związku z nielegalnym urządzaniem zakładów wzajemnych, a sądy wydały jedynie 29 prawomocnych orzeczeń wobec nielegalnych operatorów.

Trudności z egzekwowaniem przepisów

Trudności z egzekwowaniem obowiązujących przepisów sprawiły, że liczba nielegalnie działających zagranicznych firm bukmacherskich wzrosła prawie dwukrotnie - z 86 w 2012 r. do 156 w 2014 r.
Skuteczny nadzór Służba Celna sprawowała jedynie nad czterema firmami organizującymi zakłady wzajemne na podstawie udzielonych zezwoleń. Od początku 2010 r. do końca czerwca 2014 r. celnicy przeprowadzili łącznie ponad 4600 kontroli punktów naziemnych przyjmujących zakłady wzajemne, a w ich wyniku ujawniono ponad 1200 nieprawidłowości. Dotyczyły one głównie prowadzenia punktów przez osoby nie posiadające świadectw zawodowych, naruszenia ograniczeń w zakresie reklamy zakładów, nierzetelnego prowadzenia dokumentacji oraz urządzania zakładów niezgodnie z regulaminem.

Zagraniczne podmioty unikają podatków

NIK wskazuje, że obecne przepisy pozwalają na egzekwowanie ich przestrzegania jedynie od podmiotów działających na terenie Polski. Odpowiedzialności, w tym podatków, unikają zagraniczne podmioty, dominujące na rynku. NIK dodaje, że należy wzmocnić współpracę Służby Celnej z policją i prokuraturą "w zakresie pozyskiwania danych o polskich obywatelach biorących udział w nielegalnych zakładach wzajemnych".

Kontrola NIK dotyczyła okresu od 1 stycznia 2010 r. do 30 października 2014 r.

Ministerstwo Finansów zgadza się z NIK w sprawie walki z hazardem

Ministerstwo Finansów zgadza się ze spostrzeżeniami NIK na temat walki z nielegalnym hazardem.

REKLAMA

Arkadiusz Łaba ze Służby Celnej powiedział IAR, że należy się zastanowić nad zmianą przepisów, bo obowiązujące nie chronią przed nielegalnym hazardem w Internecie. Łaba dodaje, że kontrola Internetu oznaczałaby powrót do dyskusji na temat wolności w sieci.

Wskazuje jednak na kilkanaście europejskich krajów, które takie rozwiązania w Internecie stosują.

Resort finansów podkreślił w komentarzu do raportu, że możliwość blokowania stron internetowych była przedmiotem szerokiej dyskusji społecznej m.in. w 2009 roku, czyli w trakcie prac nad ustawą o grach hazardowych. - W obu tych przypadkach polskie społeczeństwo pokazało, że jest szczególnie przywiązane do wolności w sieci i z dużym niepokojem reaguje na wszelkie próby jej ograniczania. Taka jest faktyczna przyczyna niskiej skuteczności wykazanej przez NIK - oceniła rzeczniczka MF Wiesława Dróżdż.
- Wynika to - co wskazała NIK - z powszechności dostępu do internetu; braku harmonizacji przepisów na poziomie UE; braku skutecznych narzędzi prawnych. (...) kwestia utrudniania dostępu do stron internetowych z pewnością będzie ponownie przedmiotem prac i konsultacji społecznych - dodała.

IAR/PAP, awi

REKLAMA

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej