W Polsce przestanie brakować leków? Senat za ograniczeniem ich wywozu za granicę
Ustawa ograniczającą niekontrolowany wywóz leków za granicę czeka na podpis prezydenta. Senat bez poprawek przyjął uchwaloną przez Sejm nowelizację Prawa farmaceutycznego.
2015-05-07, 15:03
Posłuchaj
Zdaniem senatora PO Rafała Muchackiego, przewodniczącego senackiej komisji zdrowia nowe przepisy uszczelnią system i zdecydowanie zwiększą dostępność leków dla polskich pacjentów.
Senator nie wyklucza jednak, że ktoś kiedyś znajdzie jakąś lukę w przepisach i z niej skorzysta, jak to się stało np. w przypadku ustawy o dopalaczach.
Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że ma pewność, iż nowelizacja nie zahamuje procederu powszechnie nazywanego odwróconą dystrybucją leków, czyli odkupieniem ich od aptek i sprzedaży za granicę z dużym zyskiem. - W dalszym ciągu leków będzie brakowało - powiedział senator.
Hurtownie sprzedają leki do krajów, gdzie ich ceny są wyższe
Ustawa jest odpowiedzią na sytuacje, w których hurtownie sprzedają niektóre leki do krajów, gdzie ich ceny są znacznie wyższe, a jednocześnie odmawiają sprzedaży aptekom w Polsce.
REKLAMA
Problem ten dotyczy również części aptek, które w ten sposób narażają się na utratę zezwolenia na działalność.
Nowelizacja przewiduje, że minister zdrowia określi wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Będzie on aktualizowany nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek zgłoszenia Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiar wywozu poza terytorium Polski lub sprzedaży podmiotowi prowadzącemu działalność poza naszym krajem leków umieszczonych w wykazie. Inspektor będzie mógł wnieść w ciągu 30 dni sprzeciw, biorąc pod uwagę zagrożenie brakiem dostępności takiego produktu i jego znaczenie dla zdrowia publicznego.
Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Część przepisów związana m.in. z funkcjonowaniem Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
IAR, awi
REKLAMA
REKLAMA