Do 2020 r. Agencja Rozwoju Przemysłu wyda 1,3 mld zł na innowacje
Już w maju Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) uruchomi Platformę Transferu Technologii, która ma być miejscem współpracy biznesowej, wymiany wiedzy i innowacyjnych projektów. Przede wszystkim dla dużych, średnich i małych firm. A innowacje to wiodący temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
2015-04-22, 16:26
Posłuchaj
Filozofia powstania i budowy Platformy Transferu Technologii (PTT) przede wszystkim wynika z tego, że ARP chce promować w Polsce model otwartych innowacji, czyli pozyskiwania innowacji również z zewnątrz.
– Co oznacza, że przedsiębiorcy nie tylko budują swoje projekty, pracują nad projektami badawczo-rozwojowymi w swoich firmach, ale pozyskują innowacje z zewnątrz, od innych przedsiębiorców. PTT służy temu, żeby licencje, czy też wiedza technologiczna nieopatentowana bądź opatentowana, zostały udostępnione na rynek. Po to, żeby mały, średni przedsiębiorca mógł zainspirować się tą technologią i znaleźć sposób na jej komercjalizację. Ponieważ diagnozujemy, że w Polsce powstało bardzo dużo projektów badawczo-rozwojowych, które się zakończyły jakimś pomysłem lub licencją, ale te projekty są odłożone na półkę, nie są komercjalizowane. A szkoda – wyjaśnia gość radiowej Jedynki Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Taki sprawdzony model funkcjonuje już na Zachodzie, dlatego też Agencja chce zainspirować rynek w Polsce, by przedsiębiorcy właśnie w ten sposób pozyskiwali innowacje.
Finansowanie: fundusze unijne i ARP Venture
Platforma to unikalne narzędzie do komercjalizacji innowacji. Dlatego Agencja będzie też oferować przedsiębiorcom specjalne rozwiązania.
REKLAMA
– PTT będzie finansowana ze środków unijnych. Przedsiębiorca, który będzie chciał pozyskać daną licencję, czy patent dostanie dotację na zakup. Otrzyma też wsparcie na usługi doradcze, żeby dostosować to do swojego przedsiębiorstwa, do swojej działalności. W następnym etapie nasza spółka, z naszego portfela ARP Venture, która jest spółką powołaną do wejść kapitałowych w projektach innowacyjnych dla MSP, będzie zapewniać kapitał na komercjalizację tego patentu, czy technologii. Czyli wsparcie jest na pierwszym etapie, w formie dotacji, i wsparcie na komercjalizację – tłumaczy wiceprezes ARP.
Innowacje polskie i zagraniczne
Platforma będzie miała międzynarodowy charakter. Dzięki temu polskie firmy będą mogły korzystać z pomysłów zagranicznych.
– Platforma będzie także w wersji angielskiej. Rozmawiamy już z partnerami zagranicznymi. W tej chwili klasyfikujemy tę wiedzę, katalogujemy ją poprzez kontakt z instytutami badawczo-naukowymi, poprzez kontakt z uczelniami, ale także z przedsiębiorcami – dodaje Patrycja Zielińska.
Każdy wpis będzie w języku angielskim i polskim. Pracownicy Agencji Rozwoju Przemysłu będą pomagać przy publikacji ofert i moderować wpisy. Dzisiaj te kontakty nie są jeszcze wystarczające, zarówno między przedsiębiorcami, ale także między firmami i uczelniami, chociaż od dawna kładzie się na to duży nacisk.
REKLAMA
– Nacisk kładzie się właśnie na budowę tej komunikacji, porozumienia między środowiskiem nauki i biznesu. I to się bardzo zmienia. Przedsiębiorcy chętniej współpracują z jednostkami naukowo-badawczymi, widzą tę potrzebę, i w drugą stronę również to zaczyna działać. Teraz jest taki moment „załapania”, i ta innowacyjność w Polsce będzie się napędzać – podkreśla wiceprezes Zielińska.
Współpraca z NCBiR
Z Platformy będą mogły korzystać przede wszystkim firmy innowacyjne, ale nie tylko, ponieważ jak wyjaśnia gość Jedynki, nie ma żadnych ograniczeń.
– Agencja Rozwoju Przemysłu skupia się na wsparciu innowacyjności w przemyśle, bo zajmujemy się przemysłem. Nie wskazujemy jednak konkretnych branż, w których są projekty innowacyjne. Uważamy, że to się stanie w sposób naturalny, i rynek sam poczuje potrzebę nowych rozwiązań – dodaje.
Aby to ułatwić, na początku tego roku Agencja podpisała porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Jego celem jest także wspieranie innowacyjnych przedsiębiorców.
REKLAMA
– Chcemy tu wykorzystać efekty synergii, i współpracować ze wszystkimi środowiskami, które się zajmują innowacyjnością. NCBiR wspiera projekty w fazie badawczo-rozwojowej i jest to najważniejszy strategiczny partner w tym obszarze w Polsce. Agencja Rozwoju Przemysłu uzupełnia kapitał w fazie rozwiniętej komercjalizacji. To porozumienie pokazuje, że jednak instytucje są w stanie współpracować i dawać przedsiębiorcy kompleksowe wsparcie – ocenia wiceprezes Zielińska.
Efekty współpracy już są
– Pierwsza inwestycja ARP Venture, która miała miejsce w kwietniu jest przykładem, jak funkcjonuje to porozumienie. Zainwestowaliśmy w spółkę GRC Technologie, zajmującą się surowcami mineralnymi, która wdraża innowacyjna technologię, opracowaną na Uniwersytecie w Krakowie, a finansowaną z dotacji Narodowe Centrum. Agencja zaś uzupełnia kapitał w momencie komercjalizacji. Na tym polega ta kompleksowa oferta i współpraca między ARP i NCBiR – tłumaczy gość Jedynki.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego temat innowacji był bardzo często poruszany, i w czasie debat, i sesji. Nawet komisarz unijny ds. badań, nauki i innowacji, który był w Katowicach przypominał, że są 3 sposoby poprawiania produktywności: pracować tyle samo za mniejsze pieniądze, pracować więcej albo innowacje – wybór wydaje się prosty…. Warto więc zachęcać przedsiębiorców, by szukali tych innowacyjnych projektów.
Nowy rozdział rozwoju firm: innowacje
Zdaniem Patrycji Zielińskiej z ARP, to co cieszy szczególnie to fakt, że mamy więcej optymizmu, czyli jak mówi, „załapujemy” innowacyjność. – Została stworzona bardzo szeroka infrastruktura, ze środków Unii europejskiej, i dzisiaj jest już ten moment na ruszenie tym kołem zamachowym, na prowadzenie szerokiej działalności innowacyjnej w Polsce – dodaje.
REKLAMA
Agencja Rozwoju Przemysłu w ciągu 5 lat przeznaczy miliard 300 milionów złotych na innowacje. ARP wspiera również dużych przedsiębiorców, ponieważ fundusze unijne są ukierunkowane raczej na MSP, i pomaga też przy projektach rozwojowych oraz restrukturyzacyjnych.
Sylwia Zadrożna, mb
REKLAMA