Start dla młodych. Pierwsza praca z gwarancją etatu

Gwarancję 2-letniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych ludzi ma dać zaprezentowany program "Pierwsza praca". W ocenie prezydenta Bronisława Komorowskiego, pozwoli to m.in. na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych w naszym kraju.

2015-05-15, 18:41

Start dla młodych. Pierwsza praca z gwarancją etatu
Prezydent Bronisław Komorowski i minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w Centrum Przedsiębiorczości Smolna w Warszawie, gdzie ogłosili założenia programu "Pierwsza praca". Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

Cezary Kaźmierczaki, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mówił w radiowej Jedynce o programie "Pierwsza prac" (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Przez pierwszy rok przedsiębiorcy otrzymywaliby pieniądze na nie z budżetu państwa. Przez dwa lata nie mogliby tych pracowników zwolnić. Program jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Będzie finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich. 

Powiązany Artykuł

"Będą zwalniać, by zatrudniać absolwentów"

- To bardzo zły pomysł dla tych, którzy mają pracę  - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Według niego taki program może powodować, że pracodawcy będą zwalniać zatrudnione już osoby po to, by na ich miejsce zatrudniać absolwentów. Co więcej, po okresie dotowanym przez państwo młodzi ludzie będą zwalniani a na ich miejsce przyjmowani nowi, którzy dopiero co skończyli szkoły. 

Jak zahamować falę emigracji zarobkowej

Cezary Kaźmierczak uważa, że najskuteczniejszym sposobem, na zwiększenie zatrudnienia młodych ludzi jest rozwój gospodarki. - Nie jest znany inny przypadek, by powstawały nowe miejsca pracy - dodał. W jego opinii, należy także zmienić "strukturę opodatkowania, obniżyć koszty pracy". 

Aleksandra Tycner, asop

Polecane

Wróć do strony głównej