Badanie CBOS: Polacy zdecydowanie przeciwni wprowadzeniu euro

Zdecydowana większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu euro - wynika z badania CBOS. Niechęć do zastąpienia złotówki wspólną walutą Unii Europejskiej deklaruje 70 procent badanych. Odsetek przeciwników euro w Polsce jest najwyższy z dotychczas notowanych.

2015-05-27, 08:35

Badanie CBOS: Polacy zdecydowanie przeciwni wprowadzeniu euro
. Foto: Pixabay

Za wejściem do eurostrefy opowiada się jedna czwarta (25 procent ankietowanych). Jednak tylko 8 procent z grona zwolenników euro mówi "zdecydowane tak" unijnej walucie. "Raczej tak" na pytanie o zastąpienie złotówki euro odpowiada 17 procent.

Najwyższy w historii jest odsetek osób deklarujących zdecydowany sprzeciw wobec euro - to 44 procent. Raczej przeciwnych europejskiej walucie jest 26 procent ankietowanych.

Zwolennikami przyjęcia przez Polskę euro nieco częściej są badani deklarujący lewicowe poglądy polityczne (34 proc) niż identyfikujący się z prawicą (24 proc.). W elektoratach partyjnych wprowadzenie wspólnej waluty stosunkowo najczęściej popierają sympatycy PO (45 proc.) oraz SLD (41 proc.).

Mimo niechęci Polaków do euro, utrzymuje się bardzo wysokie poparcie społeczne dla członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Do zwolenników obecności Polski w UE zalicza się 84% badanych. Przeciwny przynależności naszego kraju do Unii jest co dziesiąty ankietowany.

REKLAMA

Przedsiębiorcy też nie chcą euro

Kryzys przywrócił biznesowi zaufanie do złotego. Przedsiębiorcy chcą ściślejszej współpracy gospodarczej z Unią Europejską, ale bez euro w kieszeni - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Gazeta pisze o badaniu firmy doradczej Grant Thornton. Wynika z niego , że poparcie przedsiębiorców dla projektu euro w ciągu ostatnich 5 lat zmniejszyło się o połowę. Obecnie jedynie 42 procent szefów i właścicieli średnich i dużych firm chce w Polsce europejskiej waluty. Jeszcze kilka lat temu na "tak" było aż 86 procent przedsiębiorstw.
Maciej Richter z Grant Thorntona twierdzi, że powodem zmiany nastawienia polskich biznesmenów jest między innymi sytuacja w Grecji. Zdaniem eksperta ten przykład "pokazał, że w sytuacjach kryzysowych sztywny kurs walutowy jeszcze pogłębia problemy gospodarki".

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej