Brakuje kobiet w branży budowlanej
Zdaniem firmy Randstad Polska wyrównywanie proporcji między kobietami i mężczyznami w sektorze budowlano-deweloperskim, jest jednym z największych wyzwań na najbliższe lata.
2015-05-29, 10:56
Posłuchaj
Coraz więcej pracodawców ma bowiem poważny problem ze znalezieniem odpowiednich specjalistów , z kompetencjami inżynierskimi. Niedobór kobiet , porównaniu z innymi krajami, jest wyraźnie widoczny podkreśla Konrad Obszyński, z firmy Randstad. - W Polsce mniej niż 10 proc. kadry inżynierskiej stanowią kobiety. To nie wiele, porównując do krajów Skandynawskich, gdzie ten odsetek stanowi 20 do 30 proc. – mówi gość.
Większość mężczyzn na politechnikach
Przyczyniła się do tego dotychczasowa dominacja mężczyzn na kierunkach inżynierskich wyższych uczelni. - Rzeczywiście było tak, że kierunki inżynierskie były zdominowane przez panów. Też kierunki studiów były zdominowane przez te humanistyczne, co sprawia, że mamy niedobór kadry inżynierskiej w Polsce. Przez ostatnie dwie dekady brakowało akcji promującej podejmowanie studiów inżynierskich przez kobiety. To się powoli zmienia – uważa rozmówca.
Dobre perspektywy na rynku pracy
Zdaniem Konrada Obszyńskiego kobiety z wyższym wykształceniem technicznym mają szansę na znalezienie pracy w branżach, w których dotychczas brakowało wyższej kadry technicznej, bez względu na płeć. - W Polsce mamy szereg obszarów i branż, które w Polsce były w ogóle nie zagospodarowane. Mam na myśli na przykład branżę hydrotechniczną, czyli zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. W tym obszarze w ostatnich 30 latach nic się nie działo. Podobna sytuacja jest w branży energetycznej i wysokimi napięciami. Projekty inwestycyjne ruszają, a mamy dziurę pokoleniową. Są osoby 50+, które kiedyś pracowały przy dużych projektach i osoby, które właśnie wchodzą na rynek pracy – wyjaśnia ekspert.
Sektor budowlany w Europie zatrudnia ponad 14 milionów sto tysięcy osób, co stanowi dziewięć i pół procent wszystkich zatrudnionych w różnych gałęziach
88 procent z nich to mężczyźni. Najpopularniejsze specjalizacje wśród kobiet, to inżynieria środowiska i architektura.
Elżbieta Szczerbak, abo