Szczyt grupy G7. Sankcje wobec Rosji zostaną utrzymane? Eksperci: realnych sankcji nie ma
Na zamku w Bawarii trwa szczyt grupy G7. Przywódcy siedmiu najbardziej wpływowych krajów świata, dyskutują o najważniejszych globalnych problemach. Sporo uwagi poświęca się konfliktowi na Ukrainie. Szczyt odbywa się bez Putina.
2015-06-08, 13:45
Posłuchaj
Przywódcy Niemiec i USA zadeklarowali gotowość utrzymania sankcji wobec Rosji do czasu pełnego wypełnienia przez Władimira Putina porozumień z Mińska. Jednak jak przypomina Paweł Dobrowolski ekspert z Instytutu Sobieskiego- sankcje wobec Rosji mają bardzo słaby zasięg. - Sankcje egzystują w dużej mierze w warstwie werbalnej. Dużo mówimy o sankcjach, ale naprawdę realnych sankcji nie ma. I w ogóle jest pytanie, czy jest możliwość wprowadzenia tych sankcji. Ostatnie zaostrzenie sankcji polegało na wydłużeniu listy osób, które nie mogę wjechać na Zachód, a potem te osoby się odnajdowały właśnie na Zachodzie – mówi gość.
Posłuchaj
Europa jest podzielona
Wspólnota międzynarodowa nie jest w stanie skutecznie ukarać agresora, bo wynika to z wewnętrznych podziałów w Unii Europejskiej. W samej Unii nie ma zgody wobec zaostrzenia sankcji wobec Rosji - i to jest problem - tłumaczy Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva. - W Unii Europejskiej nie ma jednolitej zgody na zaostrzenie sankcji. I to jest problem. Jednak uważam, że brak Rosji na tym spotkaniu jest ważnym wydarzeniem. Rosjanie bardzo mocno patrzą na to jak ich kraj jest postrzegany za granicą. Dla zwykłego Rosjanina brak Władimira Putina na tym szczycie coś oznacza. Rosyjska propaganda będzie się starała to wyjaśnić – uważa rozmówca.
REKLAMA
Posłuchaj
Różnice interesów
Brak jednolitej strategii wobec Rosji - wspólnego jasnego stanowiska co wynika z "odmiennych interesów" - dodaje Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Są rozbieżne interesy, szczególnie Niemieckie. Angela Merkel powiedziała, że Rosja nie kieruje się tymi samymi wartościami co grupa G7. Natomiast nigdzie nie znalazłem informacji jakimi wartościami kieruje się Rosja. Warto także dodać, że bardzo werbalne sankcje cementują reżim Putina w Rosji, bo tamtejsza propaganda ma niesamowite narzędzie, by tłumaczyć dlaczego jest tak źle – przekonuje ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Sankcje mają mały wpływ na Rosję
Sankcje nie spowodują radykalnej zmiany na Kremlu, bo mają zbyt mały wpływ na rosyjską gospodarkę. Unijna polityka wobec Rosji i Ukrainy wymaga dużo więcej - dodaje Paweł Dobrowolski
Posłuchaj
REKLAMA
Unijne sankcje gospodarcze nałożone na Rosję wygasają w przyszłym miesiącu - najprawdopodobniej zostaną przedłużone o kolejnych sześć miesięcy.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA