Polski menadżer z nadwagą i wysokim ciśnieniem
Firma Medicover przygotowała raport oceniający stan zdrowia polskich pracowników. Wśród tej grupy wyodrębniono podgrupę polskich menadżerów. Jaki jest ich portret zdrowotne, o tym doktor Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska.
2015-06-16, 11:32
Posłuchaj
- Polski menadżer ma podobne dolegliwości jak jego pracownik. W raporcie wzięliśmy pod uwagę pewne parametry zdrowotne. Badaliśmy przede wszystkim wskaźnik masy ciała BMI. Mniej niż połowa pracowników pod naszą opieką ma prawidłowy wskaźnik masy ciała. Menadżerowie w tej kategorii wypadają jeszcze słabiej. Tylko około 40 proc. ma prawidłową masę ciała. Problemem jest nadwaga i otyłość – wyjaśnia rozmówczyni.
Stres podnosi ciśnienie krwi
Co piąta osoba wśród menadżerów ma nieprawidłowe ciśnienie tętnicze. - To jest dość wysoki wskaźnik. Dodatkowo pomiary cholesterolu są na nie najlepszym poziomie – istotne podwyższenie cholesterolu ma co czwarty menadżer. Te wszystkie czynniki, które wymieniłam nieprawidłowy wskaźnik masy ciała, nieprawidłowy cholesterol, czy podwyższone ciśnienie, to są istotne czynnymi ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – mówi gość.
Menadżerowie dbają o siebie
Warto też podkreślić, że menadżerowie dbają o zdrowie, mają wysoką świadomość zdrowotną. To oznacza, że jeśli wykrywany u nich jakieś odchylenia, to oni zaczynają o to dbać, w znacznie wyższym stopniu niż inne grupy zawodowe.
Kadra zarządzająca starzeje się
W naszym badaniu grupa menadżerów, czyli grupa, która zarządza ludźmi, okazała się grupą najstarszą. Te osoby mają średnio 40 lat.
REKLAMA
Z raportu wynika ponadto, że wszyscy pracownicy w Polsce starzeją się. Jak podkreśla rozmówczyni jest to trend dotyczący całej Europy. – Zarówno służba zdrowia, jak i pracodawcy staną przed nowymi wyzwaniami i różnymi problemami wynikającymi z faktu, że ich pracownicy będą coraz starsi – zapowiada specjalistka.
Elżbieta Mamos, abo
REKLAMA