Inwestowanie w luksus, czy warto zaryzykować?
Inwestowanie najczęściej kojarzy nam się z lokatą bankową, obligacjami lub nieruchomością. Ale są i tacy, którzy lokują swój kapitał w nieszablonowy sposób, inwestując w dobra luksusowe, np. w sztukę nowoczesną albo w stare, czy bardziej elegancko mówiąc klasyczne samochody. Takie inwestycje określa się jako alternatywne.
2015-06-26, 13:31
Posłuchaj
Inwestycja w luksus może polegać na kupnie drogiego auta. Marcin Jelinek organizuje w Poznaniu imprezę targową, na której w lipcu będzie można zobaczyć bardzo drogie pojazdy. - Warto zobaczyć i odwiedzić pierwsze takie targi samochodów luksusowych, dóbr luksusowych w ramach Gran Turismo Expo – mówi gość. - Jeśli ktoś pełni funkcje wymagające od niego reprezentacji to nie wypada mu się często pokazywać w „byle jakim„ samochodem, więc jest albo skazany na regularne kupno nowych samochodów, co oczywiście wiąże się z dużymi wydatkami, albo może kupić klasyczny samochód – przekonuje rozmówca.
Wartość zaklęta w antyku
Inwestycja w stare samochody może być opłacalna mówi Jacek Trębecki, specjalista od kreowania wizerunku. - Stare samochody są bardzo ceniona na Zachodzie. Tam kultywowana jest tradycja zbierania, w dodatku działania wojenne aż tak mocno nie ograbiły tamtejszych nacji. To pozwalało przez dziesięciolecia te dobra gromadzić – uważa ekspert.
Sztuka cieszy oko, ale nie tylko
Są jednak tacy, którzy z rynku dóbr luksusach zamiast aut biorą obrazy. Zawsze warto inwestować w sztukę, ponieważ to jest nie tylko potencjał na zarobienie pieniędzy, ale także inwestowanie w młodych, zdolnych ludzi - przekonuje inwestor Krzysztof Maruszewski – Oczywiście jak każda inwestycja i ta jest obarczona ryzykiem. Przy młodych artystach relatywnie mamy duże ryzyko. Jak się popatrzy na ceny, za które kupowało się kiedyś obrazki Honzy Zamojskiego, czyli parę set złotych, a teraz porównywalne prace można kupić na aukcjach za 2,5-3 tys. euro. To faktycznie widać ten wzrost. Rynek sztuki się bardzo szybko rozwijać. Nie należy jednak czekać na wzrost z miesiąca na miesiąc, raczej należy podchodzić do tych inwestycji w perspektywie nawet 15 lat – uważa rozmówca.
Złoto w cenie
Są i tacy, którzy zamiast obrazów wolą po prostu złoto. Cena złota w tej chwili wynosi 4 300 zł na uncję. – Złoto, srebro, kamienie szlachetne, to szczególnie dobra inwestycja w czasie działań wojennych. Łatwo je schować, podzielić. Zdecydowanie są bezpieczniejsze niż pieniądze, które mogą stracić na wartości – uważa gość.
REKLAMA
Słysząc słowo luksus, nie musimy obawiać się, że jest to coś nieuchwytnego, zarezerwowanego dla nielicznych. Bo na przykład jednogramowa sztabka złota kosztuje na rynku nieco ponad 100 zł.
Jacek Butlewski, abo
REKLAMA