Sejm ponownie skierował do komisji projekt ustawy dotyczącym emerytury po 40 latach pracy

Sejm skierował w piątek do dalszych prac w komisji obywatelski projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 35 lub 40-letnim stażem składkowym. Odrzucono projekt mający chronić najniższe emerytury przed zajęciami komorniczymi.

2015-07-10, 15:15

Sejm ponownie skierował do komisji projekt ustawy dotyczącym emerytury po 40 latach pracy
Projekt ustawy dotyczącej emerytur po 40 latach trafił ponownie do komisji. Foto: Pixabay.com

Projekt obywatelski przewiduje prawo do przechodzenia na emeryturę w wieku 45 lat w przypadku kobiet i w wieku 50 lat w przypadku mężczyzn, w sytuacji gdy maja oni okres składkowy 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni).

Komisja chciała odrzucić projekt


Komisja wnioskowała o odrzucenie tego projektu; Sejm zdecydował inaczej po wystąpieniu przedstawicielki wnioskodawców Wiesławy Tarnowskiej, wiceszefowej OPZZ.

Zaapelowała ona do posłów o ponowne skierowanie tego projektu do komisji, by był on procedowany razem z projektami przygotowanymi przez PSL i SLD (projekt PSL to w istocie przejęty projekt prezydencki, z którego Bronisław Komorowski się wycofał po przegranych wyborach na urząd prezydenta, także projekt SLD dotyczy wieku emerytalnego).

Przeciw odrzuceniu projektu, a tym samym za skierowaniem go do dalszych prac, zagłosowało 413 posłów; za odrzuceniem było 5; dwóch wstrzymało się od głosu.

Sejm skierował też do prac w komisji poselski projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przygotowany przez SLD.

Tylko jedno świadczenie w 100%


Wprowadza on zasadę, że w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej z jednej strony i prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury rolniczej, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej, albo do policyjnej renty inwalidzkiej - wypłacać się będzie jedno świadczenie w całości a drugie w wysokości 25 proc. tego świadczenia.

Anna Bańkowska (SLD) podkreśliła, że chodzi o świadczenia po zamarłych współmałżonkach.

Przeciw odrzuceniu projektu, a za skierowaniem go ponownie do komisji polityki społecznej opowiedziało się 210 posłów, przeciw było 206, jeden wstrzymał się od głosu.

Komornik będzie mógł zając emerytury

Posłowie odrzucili natomiast inny poselski projekt, także dotyczący ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który miał na celu wprowadzenie ochrony dla najniższych świadczeń emerytalnych przed egzekucją komorniczą.

O nieodrzucanie projektu apelował Tadeusz Tomaszewski z SLD.

- Jak można żyć za 440 zł, czyli za 50 proc. najniższej emerytury, bo tyle zostawia państwo przed zajęciem komorniczym? - pytał.

Ostatecznie za odrzuceniem projektu zagłosowało 224 posłów, przeciw było 195; 2 posłów wstrzymało się od głosu.

PAP, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej