Kaźmierczak: zbrojeniówka pod kontrolę polityków

Pegaz, czyli Polska Grupa Zbrojeniowa zakończyła proces konsolidacji - poinformowały władze firmy. Grupa skupia ponad sto spółek polskiego rynku zbrojeniowego, w tym te należące do skarbu państwa.

2015-07-22, 13:36

Kaźmierczak: zbrojeniówka pod kontrolę polityków
Od lewej: prof. Bogna Gawrońska-Nowak, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania w uczelni Łazarskiego w Warszawie, red. Jan Cipiur, publicysta "Obserwatora Finansowego", Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców . Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 - gośćmi Pulsu Gospodarki prof. Bogna Gawrońska-Nowak, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania w uczelni Łazarskiego w Warszawie, red. Jan Cipiur, publicysta "Obserwatora Finansowego", Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

– Ten przemysł wymaga zdecydowanego nadzoru politycznego – podkreśla Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Sprawa jest skomplikowana, natomiast musi być ona prowadzona pod ścisłym nadzorem politycznym, uwzględniającym potrzeby gospodarki, wojska i bezpieczeństwa narodowego. Jest to zbyt poważna sprawa, by powierzyć ją biznesowi zbrojeniowemu, czy wojsku – dodaje gość.

Posłuchaj

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: nad sektorem zbrojeniowym kontrolę muszą sprawować politycy 0:18
+
Dodaj do playlisty

Nadzór jest wskazany

O potrzebnym nadzorze mówi także prof. Bogna Gawrońska-Nowak, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. - Specyfika tego przemysłu wymaga odpowiedniego nadzoru. Wydaje się, że nadzór właściciele państwowego byłby tu bardzo wskazany – wyjaśnia specjalistka.

REKLAMA

Posłuchaj

prof. Bogna Gawrońska-Nowak, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania w Uczelni Łazarskiego w Warszawie: o nadzorze nad branżą 0:20
+
Dodaj do playlisty

Prywatne firmy zbrojeniowe też mają swoje miejsce na rynku

Zdaniem prezesa ZPP nie oznacza to jednak wcale, że w całym przemyśle zbrojeniowym dominować mają państwowe firmy zbrojeniowe. - Wcale nie uważam, że konieczna jest „czapka” państwowa nad sektorem zbrojeniowym. Państwo swoje interesy może zabezpieczyć ustawami. Ja tylko mówię, że procesy powinny być przez państwo nadzorowane, ale wykonywać je mogą firmy zarówno państwowe jak i prywatne. Co więcej jestem przeciwnikiem firm państwowych generalnie i uważam, że firmy prywatne będą to robić lepiej, a kontrolować to można po przez ustawy, które państwo może uchwalić – przekonuje ekspert.

REKLAMA

Posłuchaj

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: o sektorze zbrojeniowym 0:27
+
Dodaj do playlisty

Konsolidacja branży jest trudna

Red. Jan Cipiur, publicysta "Obserwatora Finansowego" zwraca uwagę, że, aby tak wielka operacja mogła się powieść musi być spełnionych kilka warunków. - Zwykło się uważać, że operacje fuzji i przejęć w większości się nie udają, to oznacza, że nie są spełniane celu, które leżą u podstaw takich operacji. Warunkiem udanej konsolidacji jest po pierwsze dobry dostęp do kapitału. Drugim, nawet ważniejszym elementem sukcesu jest znakomita kadra kierownicza. Zakładam, że kadra kierownicza w Polskiej Grupie Zbrojeniowej jest świetna – uważa rozmówca.

REKLAMA

Posłuchaj

Red. Jan Cipiur, publicysta "Obserwatora Finansowego" o warunkach udanej konsolidacji 0:56
+
Dodaj do playlisty

Prof. Bogna Gawrońska-Nowak, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania w uczelni Łazarskiego w Warszawie wskazuje na dalekosiężne plany Polskie Grupy Zbrojeniowej.

Posłuchaj

Prof. Bogna Gawrońska-Nowak, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania o planach PGZ 0:30
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Proces łączenia przedsiębiorstw zbrojeniowych był postulowany od ponad 20 lat. Sama konsolidacja zajęła prawie rok. Grupa w ciągu tego czasu zanotowała 5 miliardów złotych przychodu praz 226 milionów zysku.

Grażyna Raszkowska, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej