Ministerstwo Gospodarki: restrukturyzacja w kopalniach już trwa

Program dla Śląska - mimo że został przyjęty przez rząd dopiero 30 czerwca - tak naprawdę rozpoczął się już na przełomie roku - mówi Anna Nemś wiceminister gospodarki. Restrukturyzacja w kopalniach już się toczy, a samorządy i centra kształcenia czuwają nad rozwojem edukacji zawodowej i kształcenia dualnego.

2015-07-24, 09:05

Ministerstwo Gospodarki: restrukturyzacja w kopalniach już trwa
Anna Nemś wiceminister gospodarki. Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj

W Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki o relizacji planu dla Śląska mówi Anna Nemś wiceminister gospodarki (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

W Programie dla Śląska chodzi o inwestycje w przemyśle górniczym i okołogórniczym oraz o przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych. Ale wsparcie dostaną też inne branże, chociażby hutnictwo - dzięki obniżce akcyzy na prąd dla energochłonnych działów przemysłu. Przepisy unijne pozwalają krajom członkowskim obniżyć do zera akcyzę na energię elektryczną wykorzystywaną przez zakłady energochłonne i u nas dyskusja na ten temat zaczęła się już w roku 2011. W 2013 podjęliśmy zobowiązanie, że jak tylko Komisja Europejska zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu ulgę taką wprowadzimy -  mówi minister Anna Nemś. A konsekwencją tej decyzji mogą być dalsze inwestycje i miejsca pracy. 

Niższa akcyza na energię elektryczną

Dodatkowo Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła ostatnio poprawkę obniżającą akcyzę od energii elektrycznej płaconą przez podmioty wydobywające węgiel oraz produkujące koks do kwoty 3 zł/MWh. Obecnie akcyza wynosi 20 zł/MWh. Obniżka wejdzie w życie po ocenie tej propozycji przez Komisję Europejską i wydaniu pozytywnej decyzji w tym zakresie.

Szykują się duże inwestycje

Pytanie tylko, czy takie decyzje nie są podejmowane zbyt późno. Wiceminister gospodarki uważa, że nie i jest przekonana, że nasze zakłady sobie poradzą. Już dzisiaj słyszę o inwestycjach spółki ArcelorMittal - mówi Anna Nemś. Chodzi o pół miliarda złotych inwestycji w Krakowie. CMC Zawiercie też będzie inwestować. Jestem o rozwój hut spokojna - mówi Nemś.

Kluczowe są miejsca pracy

Bezrobocie w aglomeracji śląskiej wynosi dzisiaj około 5 procent. W skali kraju to niezły wynik, ale zależy nam, aby takimi samymi mogło się pochwalić całe województwo. Kluczem do sukcesu są dobre projekty - dodaje wiceminister. Specjalizacją Śląska już dzisiaj są nowoczesne technologie i centra usług dla biznesu. Tylko w tych ostatnich pracuje 150 tysięcy osób, a szacuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat w tym sektorze przybędzie kolejnych 100 tysięcy miejsc pracy. Dla porównania zatrudnienie w górnictwie spadło już poniżej 100 tysięcy.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej