Fed nie spieszy się z podwyżkami stóp procentowych, ale wcześniej czy później ona nastąpi

2015-07-30, 10:42

Fed nie spieszy się z podwyżkami stóp procentowych, ale wcześniej czy później ona nastąpi

Przed wczorajszym posiedzeniem Zarządu Rezerwy Federalnej około 80 procent ekonomistów spodziewało się, że podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych nastąpi we wrześniu. Dzisiaj nadal nie wiemy, czy to nastąpi we wrześniu, czy raczej w grudniu.

Posłuchaj

O decyzji Fed ws. stóp procentowych mówił w Polskim radiu 24 gość audycji Wydarzenia dnia w gospodarce: Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Wszystko zależeć będzie od danych z amerykańskiej gospodarki, mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium.

- Przede wszystkim od danych z rynku pracy, na które Fed zwraca szczególną uwagę. Sytuacja na amerykańskim rynku pracy stopniowo się poprawia, zatrudnienie rośnie nieprzerwanie od 2010 roku, stopa bezrobocia jest najniższa od 2008 roku. Ta sytuacja jest zatem dobra. W tym samym czasie jednak jest niska dynamika płac. W związku z tym konsumpcja rośnie w umiarkowanym tempie. Tempo wzrostu gospodarczego wyhamowało. Ten bilans dla gospodarki jest nieznacznie dodatni. Ze względu na wspomnianą niską dynamikę płaci i niską inflację, która oscyluje wokół zera, Fed nie spieszy się z podwyżkami stóp procentowych – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Poprzednia podwyżka stóp aż 10 lat temu

Podwyżki jednak będą, a ta najbliższa będzie pierwszą od blisko 10 lat.

- Do poprzedniej podwyżki doszło w czasie, kiedy dopiero rodził się Twitter, a Barack Obama, który teraz jest już prezydentem USA drugą kadencję, był jeszcze senatorem – mówi Grzegorz Maliszewski.

„RPP nie pójdzie śladami Fed”

Inne banki centralne niekoniecznie pójdą śladem Fed. Najszybciej decyzję o podwyżce stóp procentowych może podjąć Bank Anglii.

- Z krajów Unii Europejskiej to Bank Anglii ma w najbliższej perspektywie podwyżkę stóp procentowych. To też widać w notowaniach funta brytyjskiego, który umacnia się od jakiegoś czasu. Natomiast w naszym najbliższym otoczeniu raczej banki centralne będą utrzymywały łagodną politykę pieniężną, szczególnie Europejski Bank Centralny, który utrzymuje stopy procentowe na poziomie bliskim zera i dodrukowuje pieniądze. Śladami Fed nie powinna pójść również polska Rada Polityki Pieniężnej, która też będzie utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie – przewiduje ekonomista.

A już dzisiaj poznamy dane o amerykańskim PKB za drugi kwartał. W pierwszym wyniósł zaledwie 0,2 procent.

Sylwia Zadrożna, awi

Polecane

Wróć do strony głównej