Uważaj jak kupujesz samochód
Rynek samochodów używanych jest to ostatni tak rozdrobniony i niejasny rynek w Polsce – przekonuje Przemysław Vonau, dyrektor generalny AAA AUTO w Polsce. Porównując jego rozwój na przykład z handlem spożywczym, czy z sektorem bankowym sprzed 20 lat temu, a tym jak funkcjonują one dzisiaj, to wszystko zmieniło się w nich na korzyść konsumentów.
2015-08-07, 20:00
Posłuchaj
Inaczej jest w przypadku samochodów używanych. Tu korzystnych zmian nie obserwujemy. Dzieje się tak, ponieważ rynek samochodów używanych zawsze przyciągał osoby, które obracając towarem wartym bardzo duże pieniądze, szukały pewnych sposobów na zatajenie pewnych rzeczy. Do nich należy zaliczyć kręcenie liczników, czy ukrywanie wad powypadkowych pojazdów.
Kiedy możemy być oszukani?
Bardzo dużo zależy od sprzedawcy. Oprócz wyboru interesującego nas samochodu, równie ważny jest wybór odpowiedniej osoby, od której chcemy go kupić. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy dany samochód kupujemy od prawdziwego właściciela. Nie należy podpisywać umowy u pośrednika, gdzie figuruje na niej osoba, której nie widzieliśmy na oczy. Ponad to – jeżeli sprzedawcą jest osoba prywatna - powinniśmy mieć dane właściciela łącznie z jego adresem zamieszkania. W przypadku firm, powinniśmy zorientować się, czy wzbudza ona nasze zaufanie, czy też mamy do niej pewne wątpliwości – przekonuje Vonau.
Wartość samochodu na fakturze powinna zgadzać się z kwotą, którą zapłaciliśmy za samochód. Warto o tym pamiętać, ponieważ ewentualnie odpowiedzialność sprzedającego, będzie ograniczała się do kwoty zapisanej na dokumencie sprzedaży. Zdarzają się sytuacje, że nieuczciwi sprzedawcy celowo zaniżają te wartości – ostrzega ekspert.
Stan prawny i techniczny pojazdu
Samochód, który chcemy kupić warto też sprawdzić od strony technicznej i prawnej. Jeżeli nie znamy się na tym, wówczas powinniśmy poprosić o pomoc kompetentną osobę. Sprawdzenie w rejestrach, czy pojazd nie jest przedmiotem zastawu, czy też nie był kradziony, może być bardziej skomplikowane. Żeby uzyskać wszystkie dokumenty, należy udać się do sądów, wypełniać wnioski i czekać na ich wydanie. Niektóre firmy, zajmujące się sprzedażą samochodów używanych wyręczają w tym klientów. Sprzedawca może też nam dać gwarancję stanu prawnego pojazdu, co dodatkowo kupującego zabezpiecza. Zdaniem eksperta, powstanie jednego rejestru, który ułatwiłby uzyskanie jak największej liczy informacji na temat historii samochodu, byłoby znacznym ułatwieniem dla kupujących.
REKLAMA
Warto również pamiętać, że kupując używany samochód od firmy, nabywamy wszystkie prawa konsumenta – w tym m.in. prawo do rękojmi.
Dominik Olędzki
REKLAMA