Wybory parlamentarne 2015: wygrana Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiamy gospodarcze obietnice partii
Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 37,58 procent poparcia. Tak wynika z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej. Druga była Platforma Obywatelska, która otrzymała 24,09 procent. W Sejmie pojawi się też ugrupowanie Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Kukiz ma 8,8 procent, Nowoczesna 7,6 procent, a ludowcy - 5,13 procent.
2015-10-27, 09:40
Posłuchaj
Eksperci o wynikach wyborów - relacja Pawła Pawlicy (IAR)
Dodaj do playlisty
Oto najważniejsze postulaty zwycięskiej partii:
Wprowadzenie podatku bankowego.
REKLAMA
Wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.
Uszczelnienie systemu podatkowego.
REKLAMA
System emerytalny
Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego.
Przedsiębiorczość
Karta Drobnego Przedsiębiorcy.
Praca
Wprowadzenie godzinowej płacy minimalnej w wysokości 12 zł brutto.
REKLAMA
Budownictwo
Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia
Oficjalne wyniki wyborów
REKLAMA
Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 37,58%, Platforma Obywatelska 24,09%, Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 - 8,81%, Nowoczesna Ryszarda Petru - 7,6%, Zjednoczona Lewica - 7,55%, KORWIN - 4,76%, Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,13%, Partia Razem - 3,62%.
By znaleźć się w parlamencie komitet wyborczy musiał otrzymać, co najmniej 5 procent głosów w skali kraju. Dla koalicji obowiązywał próg 8 procent.
Pod progiem wyborczym znalazły się Zjednoczona Lewica (7,55 proc.), a także partie Korwin (4,76 proc.) i Razem (3,62 proc.).
Teraz komisje będą przeliczały głosy na mandaty. Rozkład głosów w Sejmie poznamy dziś (we wtorek) podobnie jak wyniki głosowania do Senatu.
REKLAMA
PiS ma wyraźną większość w Senacie
Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć wyraźną większość w nowym Senacie. Kandydaci tego ugrupowania zdobyli 61 ze 100 mandatów w tej izbie polskiego parlamentu - podała oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza.
Platforma Obywatelska uzyskała 34 mandaty senatorskie, Polskie Stronnictwo Ludowe jeden, a w czterech okręgach wygrywali kandydaci niezależni. Trzech z nich skutecznie ubiegało się o reelekcję. To były marszałek Sejmu Marek Borowski, były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki. W Senacie zasiądzie również była posłanka Lidia Staroń.
Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu i w województwie świętokrzyskim. Zdobyli też wiele mandatów w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Platforma Obywatelska triumfowała całkowicie jedynie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.
PKW: Pięć partii w Sejmie. Lewica i KORWiN nie przekroczyły progu.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
IAR, fko, awi
REKLAMA