Wybory parlamentarne 2015: wygrana Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiamy gospodarcze obietnice partii

Wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 37,58 procent poparcia. Tak wynika z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej. Druga była Platforma Obywatelska, która otrzymała 24,09 procent. W Sejmie pojawi się też ugrupowanie Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Kukiz ma 8,8 procent, Nowoczesna 7,6 procent, a ludowcy - 5,13 procent.

2015-10-27, 09:40

Wybory parlamentarne 2015: wygrana Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiamy gospodarcze obietnice partii

Posłuchaj

Eksperci o wynikach wyborów - relacja Pawła Pawlicy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Oto najważniejsze postulaty zwycięskiej partii:

500 złotych co miesiąc na każde drugie i kolejne dziecko. W rodzinach ubogich dotacja byłaby wypłacana także na jedynaków. 


Podwyższenie kwoty wolnej od podatku, która miałaby oznaczać minimalizację obciążeń podatkowych najniższych dochodów osób fizycznych. 


Wprowadzenie podatku bankowego.

REKLAMA


Wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych.


15 procent podatku CIT dla małych przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej trzy osoby na umowę o pracę z pensją nie mniejszą niż średnia krajowa. 


Obniżenie VAT.

Uszczelnienie systemu podatkowego.

REKLAMA



System emerytalny

Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego. 

Przedsiębiorczość

Karta Drobnego Przedsiębiorcy.


Praca
Wprowadzenie godzinowej płacy minimalnej w wysokości 12 zł brutto. 

REKLAMA


Budownictwo

Na terenach dostarczanych bezpłatnie przez państwo będą budowane mieszkania pod wynajem; w ramach czynszu będzie rozłożona na długi okres spłata kredytu. 

Ochrona zdrowia

Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia 

Oficjalne wyniki wyborów

REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 37,58%, Platforma Obywatelska 24,09%, Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz'15 - 8,81%, Nowoczesna Ryszarda Petru - 7,6%, Zjednoczona Lewica - 7,55%, KORWIN - 4,76%, Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,13%, Partia Razem - 3,62%.

By znaleźć się w parlamencie komitet wyborczy musiał otrzymać, co najmniej 5 procent głosów w skali kraju. Dla koalicji obowiązywał próg 8 procent.

Pod progiem wyborczym znalazły się Zjednoczona Lewica (7,55 proc.), a także partie Korwin (4,76 proc.) i Razem (3,62 proc.).

Teraz komisje będą przeliczały głosy na mandaty. Rozkład głosów w Sejmie poznamy dziś (we wtorek) podobnie jak wyniki głosowania do Senatu.

REKLAMA

PiS ma wyraźną większość w Senacie

Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć wyraźną większość w nowym Senacie. Kandydaci tego ugrupowania zdobyli 61 ze 100 mandatów w tej izbie polskiego parlamentu - podała oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza.

Platforma Obywatelska uzyskała 34 mandaty senatorskie, Polskie Stronnictwo Ludowe jeden, a w czterech okręgach wygrywali kandydaci niezależni. Trzech z nich skutecznie ubiegało się o reelekcję. To były marszałek Sejmu Marek Borowski, były wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i współtwórca SKOK Grzegorz Bierecki. W Senacie zasiądzie również była posłanka Lidia Staroń.

Kandydaci PiS zdecydowanie wygrywali na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu i w województwie świętokrzyskim. Zdobyli też wiele mandatów w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku i w województwie opolskim. Platforma Obywatelska triumfowała całkowicie jedynie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

PKW: Pięć partii w Sejmie. Lewica i KORWiN nie przekroczyły progu.

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

IAR, fko, awi

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej