Gospodarka wodna: potrzebne myślenie strategiczne

Wprawdzie w tym roku Wisła, w wyniku suszy, wygląda dość mizernie, ale "królowa polskich rzek" uważana w Europie za naturalną, czyli dziką, bywa bardzo nieobliczalna.

2015-10-28, 10:54

Gospodarka wodna: potrzebne myślenie strategiczne
Brzegi Wisły. Foto: wikimedia.com/Rommullus

Posłuchaj

O polskiej gospodarce wodnej mówili w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki: Andrzej Baranowski, dyrektor generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i Jerzy Nowakowski z Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie (Andrzej Krystek, Polskie Radio)
+
Dodaj do playlisty

O czym doskonale wiedzą mieszkańcy terenów nadbrzeżnych. Bo pamiętają dobrze liczne powodzie letnie, a także te zimowe, z zatorami lodowymi, niosące olbrzymie zniszczenia.

Jeszcze wiele do zrobienia

Andrzej Baranowski, dyrektor generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, przypomina o ważnej inwestycji zrealizowanej  w trosce o bezpieczeństwo terenów nadbrzeżnych, ale też nie ukrywa, że wiele jest jeszcze do zrobienia.

- Został zakończony kapitalny remont Włocławka za ponad 170 mln zł, a w tej chwili potrzeba pilnie podjąć działania, żeby podnieść bezpieczeństwo. W tej chwili są takie anomalie pogodowe, że może się zdarzyć coś takiego, co niestety będzie oddziaływać negatywnie i będą zdarzenia losowe - mówi gość radiowej Jedynki.

Plany Gospodarowania Wodami

Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, podkreśla, że gospodarka wodna wymaga strategicznego  myślenia, wybiegającego w przyszłość.

REKLAMA

- Nie tylko kwestia bezpieczeństwa powodziowego, suszy, ale jednocześnie kwestia transportu śródlądowego, energii odnawialnej itd. Apelowałem do samorządowców o rozumienie tej horyzontalności. Sygnalizowałem, jakie są funkcje i cele strategiczne tego dokumentu, który rząd musi przyjąć. Mówię tutaj o Planach Gospodarowania Wodami, swoistej konstytucji polskiej wody, Planach Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, które do 22 grudnia 2015 roku muszą zostać przyjęte – podkreślał prezes.

Do końca marca Plany Gospodarowania Wodami muszą być skierowane do Komisji Europejskiej, która dokona ich oceny.

Andrzej Krystek, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej