Korupcja to ogromne straty dla firmy

9 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

2015-11-26, 08:55

Korupcja to ogromne straty dla firmy
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Panthermedia

Posłuchaj

Piotr Szymankiewicz, menedżer w zespole usług śledczych w PwC, który był gościem na antenie PR 24 mówi o zagrożeniach korupcją biznesową. (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Kojarzona jest przede wszystkim z sektorem publicznym, w rzeczywistości jednak zjawisko korupcji obejmuje także korupcję biznesową, którą spółki postrzegają jako szeroko rozumiane nadużycie w obszarze zakupów.

Walka z korupcją zapowiadana jest przez wszystkie władze i rządy chociaż praktyka nie zawsze bywa skuteczna.

Korupcja w biznesie jest jednym z trzech najczęściej występujących nadużyć..

Z korupcją biznesową mamy do czynienia wówczas, gdy przedstawiciel jednej firmy wręcza łapówkę przedstawicielowi innej.

Poradnik antykorupcyjny

Nagłośnienie tego problemu przy okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji planuje firma doradcza PwC.

– PwC wydaje w tym dniu „Poradnik antykorupcyjny dla biznesu” – mówi Piotr Szymankiewicz, menedżer w zespole usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć w firmie doradczej PwC, który był gościem na antenie PR 24.

I przypomina, że korupcja urzędnicza polegająca na wręczaniu łapówek funkcjonariuszom państwowym jest bardziej nagłośniana i jednoznacznie negatywnie oceniania społecznie niż korupcja biznesowa. Ale zarówno jedna jak i druga to zjawiska ogromnie szkodliwe i powodujące ogromne straty.

Poradnik będzie wskazywał przedsiębiorcom, co mają robić, aby uchronić się przed tym szkodliwym zjawiskiem.

– Sądzę, że bardzo ważna jest edukacja pracowników i przypominanie im, że działanie w sposób etyczny jest istotne. Ale ważne jest też dawanie pracownikom możliwości dzielenia się wiedzą, jeśli widzą, że coś nieetycznego dzieje się w firmie. A to może być bardzo niepopularne – mówi Piotr Szymankiewicz.

Osoby, które zgłaszają nieprawidłowości to sygnaliści.

– To osoba, która w świadomy sposób będzie informowała swojego pracodawcę o tym, że w firmie nadchodzi do nadużyć. A to pozwala firmie na bardzo duże oszczędności, czasem też wykrycie sprawców, pokazanie wewnątrz organizacji, że firma nie toleruje tego typu zachowań – wylicza przedstawiciel PwC, gość PR 24.

Poradnik będzie dystrybuowany w Internecie i dostępny na stronach firmy.

Starty są olbrzymie

Szacowanie start spowodowanych korupcją nie jest proste, jednak

koszty dotyczące korupcji, które są wyliczane przez rożne organizacje sygnalizują, że są to zawsze wielkie kwoty.

Według Word Economic Forum w 2013 roku koszt globalny dotyczący korupcji wyniósł – 881 mld euro, co stanowiło 5 proc. globalnego PKB.

Natomiast Komisja Europejska wyliczyła starty w UE na 120 mld euro, a korupcja w przetargach publicznych w 8 krach UE na 2 mld.

Warto tez zwrócić uwagę na wartość łapówki – okazuje się, że stanowiły one 11 proc. wartości analizowanych transakcji i 35 proc. wartości zysków z transakcji. Większość, bo aż 57 proc. analizowanych przypadków dotyczyło zamówień publicznych.

Korupcją najbardziej zagrożonych jest kilka sektorów: inżynieryjno-budowlany, telekomunikacja, sektor publiczny, energetyczny i handlu detalicznego.

gra

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej